Úvodná stránka Viete, že ... Inkontinencia Ako posilniť panvové dno pri inkontinencii

Ako posilniť panvové dno pri inkontinencii

posilnenie panvového svalstva

Cvičenie zamerané na posilnenie panvového dna je možné vykonávať v stoji, na stoličke alebo aj v ľahu na chrbte, s menšími aj väčšími loptami. Dokonca niektoré cviky sa dajú praktizovať nenápadne aj v priebehu dňa.Cvičenie výrazne posilňuje pevnosť a stabilitu svalstva, zlepšuje držanie tela a predovšetkým dokáže predchádzať oslabeniu močového mechúra a panvového dna.

Ak sa s cvičením stretávate po prvý krát alebo po dlhej dobe, mali by ste sa najskôr poradiť s odborníkom, napríklad s fyzioterapeutom, ktorý vám vysvetlí, ako cviky fungujú, a ktoré svalstvo pri ich vykonávaní zapojujete.

Základné pravidlá pri cvičení

1. Pri cvičení je dôležitá hlavne pravidelnosť, najlepšie ak budete cvičiť trikrát denne. Nevzdávajte to, pretože výrazné zlepšenie sa obvykle dostaví až v priebehu 2 mesiacov. Ak nie poraďte sa s lekárom alebo fyzioterapeutom.

2. Cvičiť by ste mali najlepšie v kľudnom prostredí s príjemnou hudbou, vo vyvetranej miestnosti na podložke, vo voľnom oblečení a s vyprázdneným močovým mechúrom.

3. Hodinu pred cvičením už nejedzte. Lekári odporúčajú opakovať cvik 3 až 5 krát a vykonávať ho vždy až do krajných polôh, ale bez pocitu bolesti.

4. Rozhodujúca je kvalita prevedenia každého cviku. Majte na pamäti, že veľmi účinné je cvičenie v polohe, kedy je panva vyššie ako hlava.

5. Okrem iného je pri cvičení nutné pravidelne dýchať a kontrolovať svaly panvového dna a správne podsadenie panvy.

A ako teda cvičiť?

Ak nemáte skúsenosti s cvičením, musíte sa najskôr naučiť ako správne napínať a ovládať svaly panvového dna. Skúste to tak, že si sadnete na stoličku alebo na okraj stola, roznožte a skúšajte nadvihnúť svalstvo vo vnútri panvy tak, aby ste nehýbali panvou. Sedacie svaly pri tom zostávajú povolené. Skúste svaly napnúť čo najviac a následne ich čo najviac uvoľniť.

Cvik 1 – poloha na bruchu s vybočenou nohou, čelo leží na spojených rukách. Ležte pohodlne, pokúste sa čo najsilnejšie napnúť panvové svalstvo, vydržte 10 sekúnd a uvoľnite. Opakujte 8 krát následne vymeňte nohy a opakujte.
Variácie: Napnite panvové dno, držte ho napnuté a potom ho ešte krátko, rýchlo a intenzívne napínajte 4 až 5krát.

Cvik 2 – kľaknite si s roztvorenými kolenami tak, aby sa palce na nohách dotýkali. Hornú časť tela skloňte a položte si čelo na prepletené prsty rúk. Napnite svalstvo panvového dna, držte napätie niekoľko sekúnd a následne uvoľnite. Opakujte 10 až 12 krát.
Variácie: Napnite panvové dno, držte napätie a potom v malých kontrakciách 4 až 5 krát rýchlo napnite a povoľte.

Cvik 3 – ľahnite si na bok, pokrčte ľahko nohy a oprite sa o predlaktie, aby bol lakeť pod ramenom. Zaťahujte brušné svalstvo smerom k chrbtici. Pomaly zodvihnite zadok od podložky, niekoľko sekúnd držte, následne pomaly spúšťajte a krátko uvoľnite. Opakujte 6 krát na každú stranu.

Ďalšie variácie cvikov na posilňovanie svalov panvového dna nájdete v článku Kegelove cvičenie.

Zdroj: Inco Forum, Intimní trable nejen ženské Spracovala: Tatiana Šúryová

Share/Save/Bookmark
 

Kegelove cvičenie

Kegelove cvičenie

Kegelove cvičenie je pomenované podľa svojho objaviteľa Dr. Kegela a je zamerané na  precvičovanie panvového svalstva. Vykonáva sa za účelom posilnenia svalov, ktoré podporujú močovú trubicu, močový mechúr, maternicu a tiež konečník.

Prečo Kegelove cvičenie?

Tehotenstvo, pôrod, starnutie, ale aj  nadváha sú hlavné faktory, kto...

Ako posilniť panvové dno pri inkontinencii

Ako posilniť panvové dno pri inkontinencii

Cvičenie zamerané na posilnenie panvového dna je možné vykonávať v stoji, na stoličke alebo aj v ľahu na chrbte, s menšími aj väčšími loptami. Dokonca niektoré cviky sa dajú praktizovať nenápadne aj v priebehu dňa. Cvičenie výrazne posilňuje pevnosť a stabilitu svalstva, zlepšuje držanie tela a predovšetkým dokáže predc...

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 3. časť

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 3. časť

V nasledovnej tretej časti starostlivosti o pacienta s inkontinenciou sa dozviete informácie ako evidovať výdaj tekutín pomocou  mikčného denníka, ďalej rady ako zabezpečiť dostatočný príjem tekutín a informácie o dôležitej psychickej a emocionálnej podpore pre pacienta trpiaceho inkontinenciou.

Skôr ako si začnete čítať na...

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 2. časť

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 2. časť

druhej časti starostlivosti o pacienta s inkontinenciou vás bližšie oboznámime so  starostlivosťou o kožu inkontinentného pacienta. Skôr ako sa pustíte do čítania tohto článku, odporúčame vám prečítať si:

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 1. časť

Koža je najväčším orgánom v tele a jej úlohou je chrániť...

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 1. časť

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 1. časť

Reakcia pacienta na  inkontinenciu je individuálna. Nie vždy sa dá inkontinencia moču úplne odstrániť či vyliečiť, no aj čiastočné  zmiernenie príznakov prispieva k zlepšeniu kvality života postihnutej osoby. V našej trojdielnej sérii článkov ohľadom starostlivosti o pacienta s inkontinenciou vám priblížime, ako by mala takáto...

Liečenie inkontinencie

Liečenie inkontinencie

Existuje niekoľko rôznych prístupov, ktoré je možné uplatniť pri liečení inkontinencie. Voľba konkrétnej liečby závisí od závažnosti príznakov a tiež rozsahu, v akom tieto príznaky ovplyvňujú životný štýl človeka. Dôležitú úlohu zohráva vek a celkový stav pacienta , a samozrejme konkrétny typ a stupeň inkontinencie , kto...

Druhy a stupne inkontinencie

Druhy a stupne inkontinencie

Inkontinencia je definovaná ako nechcený únik moču  nevhodnom čase a mieste . Úspešnosť zadržania potreby močenia ovplyvňuje celá rada faktorov. Ako prvé musíte byť schopný rozpoznať , že je potrebné močiť a následne reagovať na tento signál. Ďalej musíte byť schopný uchovať moč v močovom mechúre a zadržať ho ...

Inkontinencia - neovplyvniteľný únik moču

Inkontinencia - neovplyvniteľný únik moču

Inkontinenciou sa v medicíne označuje samovoľný neovplyvniteľný únik moču. Dochádza k nemu  pri narušení základných funkcií dolných močových ciest (močový mechúr a močová trubica), ktorých úlohou je udržať moč a ovládať jeho vyprázdňovanie. K samovoľnému odkvapkávaniu či odtekaniu môže dochádzať aj dôsledkom rôzn...