Úvodná stránka Viete, že ... Inkontinencia Druhy a stupne inkontinencie

Druhy a stupne inkontinencie

Usmiaty párInkontinencia je definovaná ako nechcený únik moču nevhodnom čase a mieste. Úspešnosť zadržania potreby močenia ovplyvňuje celá rada faktorov. Ako prvé musíte byť schopný rozpoznať, že je potrebné močiť a následne reagovať na tento signál. Ďalej musíte byť schopný uchovať moč v močovom mechúre a zadržať ho tak dlho, aby ste stihli zájsť na toaletu.

A v neposlednom rade musíte byť dostatočne mobilný a silný na to, aby ste sa vysporiadali s močením a dodržiavali hygienu.Všetky z uvedených faktorov sú spoločné pre každého z nás. Existuje niekoľko druhov a stupňov močovej inkontinencie a tento článok má za úlohu vás s nimi bližšie oboznámiť.

Druhy inkontinencie
Druhy inkontinencie

Enuréza

Jedná sa o poruchu schopnosti udržať moč najmä u detí v období, kedy by už mali byť schopné močenie kontrolovať. Podľa toho kedy dochádza k nedobrovoľnému pomočeniu rozdeľujeme dennú a nočnú enurézu. Príčiny enurézy môžu byť rôzne, napríklad porucha na úrovni močového mechúra a jeho inervácia (zásobovanie nervovými vláknami), poškodenie miechy, alebo aj psychické príčiny (rozvod rodičov, sťahovanie, narodenie súrodenca).

Stresová inkontinencia

Pri stresovej inkontinencii uniká malé množstvo moču pri smiechu, kašlaní, kýchaní, zdvíhaní a nosení bremien, v ťažších prípadoch aj pri zmene polohy tela. Jednou z príčin môže byť aj nadváha. U žien sa táto forma vyskytuje najčastejšie a zapríčiňuje ju pokles panvového dna – po pôrode alebo pri zníženej hladine estrogénov v klimaktériu. V mnohých prípadoch sa dá zvládnuť špeciálnym cvičením na posilnenie brušných a panvových svalov.

Urgentná inkontinencia

Ide o nedobrovoľný únik moču ako výsledok náhlej a silnej potreby. Pri tomto type inkontinencie je človek vystavený nezvládnuteľnému nepríjemnému nutkaniu močiť s tým, že mechúr sa skutočne následne vyprázdni. Sval, ktorý kontroluje sťahovanie močového mechúra, je podráždený, nestabilný a sťahuje sa nepravidelne. Touto poruchou trpia predovšetkým starší ľudia. Obvykle je jej spúšťacím mechanizmom zle liečená infekcia močových ciest, nádory, cukrovka a zväčšená prostata.

Reflexná inkontinencia

Táto inkontinencia je dôsledkom neurologického ochorenia alebo úrazu mozgu či miechy – to znamená, že môže nastať i v mladšom veku. Mechúr sa chová reflexne – ako napríklad u kojencov – kedy k jeho vyprázdneniu dochádza úplne mimovoľne, odtekanie moču nie je možné riadiť.

Inkontinencia z pretekania

Starší muži so zväčšenou prostatou trpievajú pretekaním moču, kedy z preplneného mechúra horšie odteká kvôli zúženej močovej trubici. Zúženie je spôsobené práve zväčšenou prostatou a dá sa operatívne odstrániť. S týmto typom inkontinencie sa môžeme stretnúť aj u žien, napríklad pri nádore v močových cestách.

Stupne inkontinencie

Inkontinenciu rozdeľujeme z pohľadu úhrad zdravotných poisťovní na tri stupne:

1. stupeň inkontinencieobčasný únik moču, t.j. únik po kvapkách, alebo únik max. 1 – 2 krát denne

2. stupeň inkontinenciečastý únik moču, t.j. únik prúdom niekoľkokrát denne objektivizovaný dôslednou anamnézou, zhodnotením mikčného denníka, alebo plienkovým testom

3. stupeň inkontinencie - trvalý únik moču, t. j. únik niekoľkokrát denne aj v noci v ľahu, tento stupeň predovšetkým u ležiacich pacientov môže byť spojený aj s inkontinenciou stolice.

Zdroje: Druhy a stupne inkontinencieTypes of Urinary Incontinence Autor: Tatiana Šúryová

Share/Save/Bookmark
 

Kegelove cvičenie

Kegelove cvičenie

Kegelove cvičenie je pomenované podľa svojho objaviteľa Dr. Kegela a je zamerané na  precvičovanie panvového svalstva. Vykonáva sa za účelom posilnenia svalov, ktoré podporujú močovú trubicu, močový mechúr, maternicu a tiež konečník.

Prečo Kegelove cvičenie?

Tehotenstvo, pôrod, starnutie, ale aj  nadváha sú hlavné faktory, kto...

Ako posilniť panvové dno pri inkontinencii

Ako posilniť panvové dno pri inkontinencii

Cvičenie zamerané na posilnenie panvového dna je možné vykonávať v stoji, na stoličke alebo aj v ľahu na chrbte, s menšími aj väčšími loptami. Dokonca niektoré cviky sa dajú praktizovať nenápadne aj v priebehu dňa. Cvičenie výrazne posilňuje pevnosť a stabilitu svalstva, zlepšuje držanie tela a predovšetkým dokáže predc...

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 3. časť

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 3. časť

V nasledovnej tretej časti starostlivosti o pacienta s inkontinenciou sa dozviete informácie ako evidovať výdaj tekutín pomocou  mikčného denníka, ďalej rady ako zabezpečiť dostatočný príjem tekutín a informácie o dôležitej psychickej a emocionálnej podpore pre pacienta trpiaceho inkontinenciou.

Skôr ako si začnete čítať na...

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 2. časť

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 2. časť

druhej časti starostlivosti o pacienta s inkontinenciou vás bližšie oboznámime so  starostlivosťou o kožu inkontinentného pacienta. Skôr ako sa pustíte do čítania tohto článku, odporúčame vám prečítať si:

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 1. časť

Koža je najväčším orgánom v tele a jej úlohou je chrániť...

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 1. časť

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 1. časť

Reakcia pacienta na  inkontinenciu je individuálna. Nie vždy sa dá inkontinencia moču úplne odstrániť či vyliečiť, no aj čiastočné  zmiernenie príznakov prispieva k zlepšeniu kvality života postihnutej osoby. V našej trojdielnej sérii článkov ohľadom starostlivosti o pacienta s inkontinenciou vám priblížime, ako by mala takáto...

Liečenie inkontinencie

Liečenie inkontinencie

Existuje niekoľko rôznych prístupov, ktoré je možné uplatniť pri liečení inkontinencie. Voľba konkrétnej liečby závisí od závažnosti príznakov a tiež rozsahu, v akom tieto príznaky ovplyvňujú životný štýl človeka. Dôležitú úlohu zohráva vek a celkový stav pacienta , a samozrejme konkrétny typ a stupeň inkontinencie , kto...

Druhy a stupne inkontinencie

Druhy a stupne inkontinencie

Inkontinencia je definovaná ako nechcený únik moču  nevhodnom čase a mieste . Úspešnosť zadržania potreby močenia ovplyvňuje celá rada faktorov. Ako prvé musíte byť schopný rozpoznať , že je potrebné močiť a následne reagovať na tento signál. Ďalej musíte byť schopný uchovať moč v močovom mechúre a zadržať ho ...

Inkontinencia - neovplyvniteľný únik moču

Inkontinencia - neovplyvniteľný únik moču

Inkontinenciou sa v medicíne označuje samovoľný neovplyvniteľný únik moču. Dochádza k nemu  pri narušení základných funkcií dolných močových ciest (močový mechúr a močová trubica), ktorých úlohou je udržať moč a ovládať jeho vyprázdňovanie. K samovoľnému odkvapkávaniu či odtekaniu môže dochádzať aj dôsledkom rôzn...