Úvodná stránka Viete, že ... Inkontinencia Inkontinencia - neovplyvniteľný únik moču

Inkontinencia - neovplyvniteľný únik moču

Usmiate ženyInkontinenciou sa v medicíne označuje samovoľný neovplyvniteľný únik moču. Dochádza k nemu pri narušení základných funkcií dolných močových ciest (močový mechúr a močová trubica), ktorých úlohou je udržať moč a ovládať jeho vyprázdňovanie. K samovoľnému odkvapkávaniu či odtekaniu môže dochádzať aj dôsledkom rôznych iných chorôb.

Medzi tieto choroby sa najčastejšie zaraďuje infekcia močových ciest, pokles panvového dna, zväčšenie prostaty, poruchy mozgu alebo miechy a tiež zhubné nádory.

Typický vek?

Inkontinenciou môžu trpieť ľudia v ktoromkoľvek  veku, a môže byť dôsledkom vrodených porúch. Príčin vzniku inkontinencie existuje celá rada od rôznych chorôb, až po celkové ochabnutie svalstva. Niekedy je aj následkom závažnejšej operácie. Vo vyššom veku je dôsledkom ochabnutia svalstva alebo rozvoja dlhodobo neliečených ochorení. 

Praktické rady na každý deň:

Usmiate ženy     Poraďte sa s lekárom už pri začínajúcich problémoch 
    Zoznámte sa s cvikmi pre posilnenie príslušného svalstva
    Nepodceňujte žiadnu radu - lieky, cvičenie, pomôcky pre inkontinentných 
    Informujte sa včas
o dostupných pomôckach a o možnostiach, ktoré Vám môžu byť poskytnuté 
    Dodržujte hygienu - dodáva sebavedomie 
    Nebojte sa spoločnosti, pomôcky pre inkontinentných to umožňujú 
    Žiadajte lekára o radu i o vhodné pomôcky, a nechajte si vysvetliť, ako ich používať 
    Udržujte kvalitu pokožky špeciálnymi prípravkami na ošetrovanie inkontinenciou namáhanej pokožky

Ako problém riešiť?

Vzhľadom k tomu, že situácia niekedy vážne poškodzuje sebavedomie narušuje súkromný život a partnerské vzťahy, je vhodné prijať určité opatrenia.

Ľudia, ktorí touto poruchou trpia, sa za svoj stav väčšinou hanbia, pretože im prináša neprijateľnú hygienickú situáciu. Naviac sa cítia vyradení zo spoločnosti a v neustálom strachu zo strápnenia sa izolujú doma. Pričom môžu žiť plnohodnotným životom. Je dôležité mať na pamäti, že z každého problému existuje východisko.

Nájsť uspokojivé lieky alebo vykonať chirurgický zákrok, žiaľ nie je pre každého postihnutého vhodné alebo možné. Existujú však riešenia, ktoré umožňujú to hlavné, vrátiť človeka do spoločnosti. K tomu existujú rôzne pomôcky proti úniku moču, prípadne stolice.

A pozor, trochu odbornosti, pomôcky delíme na savé, zberné a obštrukčné. V posledných rokoch vystupujú do popredia tzv. savé pomôcky, predovšetkým pre svoje jednoduché použitie a veľmi komfortné vlastnosti.

Podľa množstva úniku potom možno používať vložky, vkladacie plienky, podložky a plienkové nohavičky rôznych veľkostí so savosťou až nad 3 litre tekutiny. Všetky tieto pomôcky majú jednu spoločnú vlastnosť, vedľa osobného komfortu, predovšetkým pocitu sucha, zaisťujú aj kvalitnú neutralizáciu zápachu. Okrem toho na trhu existuje aj špeciálna kozmetika, ktorá dokonale vytvára príjemnú arómu a kvalitne ošetruje veľmi namáhanú pokožku.

Zdroje: Čo je inkontinencia  Autor: Tatiana Šúryová

Share/Save/Bookmark
 

Kegelove cvičenie

Kegelove cvičenie

Kegelove cvičenie je pomenované podľa svojho objaviteľa Dr. Kegela a je zamerané na  precvičovanie panvového svalstva. Vykonáva sa za účelom posilnenia svalov, ktoré podporujú močovú trubicu, močový mechúr, maternicu a tiež konečník.

Prečo Kegelove cvičenie?

Tehotenstvo, pôrod, starnutie, ale aj  nadváha sú hlavné faktory, kto...

Ako posilniť panvové dno pri inkontinencii

Ako posilniť panvové dno pri inkontinencii

Cvičenie zamerané na posilnenie panvového dna je možné vykonávať v stoji, na stoličke alebo aj v ľahu na chrbte, s menšími aj väčšími loptami. Dokonca niektoré cviky sa dajú praktizovať nenápadne aj v priebehu dňa. Cvičenie výrazne posilňuje pevnosť a stabilitu svalstva, zlepšuje držanie tela a predovšetkým dokáže predc...

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 3. časť

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 3. časť

V nasledovnej tretej časti starostlivosti o pacienta s inkontinenciou sa dozviete informácie ako evidovať výdaj tekutín pomocou  mikčného denníka, ďalej rady ako zabezpečiť dostatočný príjem tekutín a informácie o dôležitej psychickej a emocionálnej podpore pre pacienta trpiaceho inkontinenciou.

Skôr ako si začnete čítať na...

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 2. časť

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 2. časť

druhej časti starostlivosti o pacienta s inkontinenciou vás bližšie oboznámime so  starostlivosťou o kožu inkontinentného pacienta. Skôr ako sa pustíte do čítania tohto článku, odporúčame vám prečítať si:

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 1. časť

Koža je najväčším orgánom v tele a jej úlohou je chrániť...

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 1. časť

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 1. časť

Reakcia pacienta na  inkontinenciu je individuálna. Nie vždy sa dá inkontinencia moču úplne odstrániť či vyliečiť, no aj čiastočné  zmiernenie príznakov prispieva k zlepšeniu kvality života postihnutej osoby. V našej trojdielnej sérii článkov ohľadom starostlivosti o pacienta s inkontinenciou vám priblížime, ako by mala takáto...

Liečenie inkontinencie

Liečenie inkontinencie

Existuje niekoľko rôznych prístupov, ktoré je možné uplatniť pri liečení inkontinencie. Voľba konkrétnej liečby závisí od závažnosti príznakov a tiež rozsahu, v akom tieto príznaky ovplyvňujú životný štýl človeka. Dôležitú úlohu zohráva vek a celkový stav pacienta , a samozrejme konkrétny typ a stupeň inkontinencie , kto...

Druhy a stupne inkontinencie

Druhy a stupne inkontinencie

Inkontinencia je definovaná ako nechcený únik moču  nevhodnom čase a mieste . Úspešnosť zadržania potreby močenia ovplyvňuje celá rada faktorov. Ako prvé musíte byť schopný rozpoznať , že je potrebné močiť a následne reagovať na tento signál. Ďalej musíte byť schopný uchovať moč v močovom mechúre a zadržať ho ...

Inkontinencia - neovplyvniteľný únik moču

Inkontinencia - neovplyvniteľný únik moču

Inkontinenciou sa v medicíne označuje samovoľný neovplyvniteľný únik moču. Dochádza k nemu  pri narušení základných funkcií dolných močových ciest (močový mechúr a močová trubica), ktorých úlohou je udržať moč a ovládať jeho vyprázdňovanie. K samovoľnému odkvapkávaniu či odtekaniu môže dochádzať aj dôsledkom rôzn...