Úvodná stránka Viete, že ... Inkontinencia Kegelove cvičenie

Kegelove cvičenie

Kegelove_cvičenieKegelove cvičenie je pomenované podľa svojho objaviteľa Dr. Kegela a je zamerané na precvičovanie panvového svalstva. Vykonáva sa za účelom posilnenia svalov, ktoré podporujú močovú trubicu, močový mechúr, maternicu a tiež konečník.

Prečo Kegelove cvičenie?

Tehotenstvo, pôrod, starnutie, ale aj nadváha sú hlavné faktory, ktoré zapríčiňujú oslabenie svalov panvového dna. Precvičovanie Kegelovych cvikov slúži práve na posilnenie panvového svalstva, čím je možné získať lepšiu kontrolu nad močovým mechúrom a močovými zvyklosťami.

Kegelove cviky môžu byť užitočné pri inkontinencii (neovplyvniteľný únik moču), tiež pre ženy, ktoré majú trvalé problémy s dosiahnutím orgazmu a tieto cviky podporujú hojenie vo vnútri pošvy po pôrode.

Ako správne cvičiť Kegelove cviky?

Ešte pred začatím cvičenia je nutné, aby ste dokázali rozpoznať svaly panvového dna. To vám môže zabrať určitý čas, najmä v prípade ak ste v nich stratili silu. Na identifikovanie týchto svalov skúste zastavovanie a rozbiehanie toku moču, sú to presne tie svaly, ktoré využijete pri tejto činnosti.

Cvičiť môžete v akejkoľvek polohe či už v ľahu, sede, v stoji alebo počas chôdze, ale je vhodné, aby ste mali prázdny močový mechúr. Stlačte svaly panvového dna približne na 10 sekúndďalších 10 sekúnd relaxujte. Toto opakujte 10 až 20 krát.

Celé cvičenie opakujte aspoň 2 krát denne. Nezabúdajte na pravidelné dýchanie a pri cvičení sa pokúste nehýbať nohami, zadkom alebo brušnými svalmi. Ak cvičíte poriadne môžete očakávať výsledky za 8 až 10 týždňov. Nevzdávajte sa, s časom by ste mali vidieť výsledky.

Kegelove cviky

Prezrite si ukážku 5 Kegelovych cvikov, ktoré môžete cvičiť v pohodlí domova a zaberú vám len niekoľko minút.

  • cvik_1_c.png
  • cvik_2_c.png
  • cvik_3_c.png
  • cvik_4_c.png
  • cvik_5_c.png

Užitočné rady

Počas cvičenia počúvajte hudbu, tým si z neho spravíte väčšiu zábavu. Poznačte si do vášho kalendára kedy ste cvičili. To vám umožní sledovať kedy ste začali a udrží vás motivovaných. Ak prestanete cvičiť, začnite znova!

Zdroj: Kegel Exercises for Men and Women,Inkontinencia moču Spracovala: Tatiana Šúryová

Share/Save/Bookmark
 

Komentárov 

 
0 # RE: Kegelove cvičenieJanka 2016-03-27 12:38
ja som cvičila kegelové cviky po pôrode keď som mala panvové svalstvo tak slabé, že sa objavila aj inkontinencia... kegelové cviky sú fajn ale mala som namáhavý pôrod a bola som taká ubolená, že som najprv len užívala nehormonálny ive inkontinstop a až potom po mesiaci som začala tieto cviky cvičiť...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Kegelove cvičenie

Kegelove cvičenie

Kegelove cvičenie je pomenované podľa svojho objaviteľa Dr. Kegela a je zamerané na  precvičovanie panvového svalstva. Vykonáva sa za účelom posilnenia svalov, ktoré podporujú močovú trubicu, močový mechúr, maternicu a tiež konečník.

Prečo Kegelove cvičenie?

Tehotenstvo, pôrod, starnutie, ale aj  nadváha sú hlavné faktory, kto...

Ako posilniť panvové dno pri inkontinencii

Ako posilniť panvové dno pri inkontinencii

Cvičenie zamerané na posilnenie panvového dna je možné vykonávať v stoji, na stoličke alebo aj v ľahu na chrbte, s menšími aj väčšími loptami. Dokonca niektoré cviky sa dajú praktizovať nenápadne aj v priebehu dňa. Cvičenie výrazne posilňuje pevnosť a stabilitu svalstva, zlepšuje držanie tela a predovšetkým dokáže predc...

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 3. časť

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 3. časť

V nasledovnej tretej časti starostlivosti o pacienta s inkontinenciou sa dozviete informácie ako evidovať výdaj tekutín pomocou  mikčného denníka, ďalej rady ako zabezpečiť dostatočný príjem tekutín a informácie o dôležitej psychickej a emocionálnej podpore pre pacienta trpiaceho inkontinenciou.

Skôr ako si začnete čítať na...

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 2. časť

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 2. časť

druhej časti starostlivosti o pacienta s inkontinenciou vás bližšie oboznámime so  starostlivosťou o kožu inkontinentného pacienta. Skôr ako sa pustíte do čítania tohto článku, odporúčame vám prečítať si:

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 1. časť

Koža je najväčším orgánom v tele a jej úlohou je chrániť...

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 1. časť

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 1. časť

Reakcia pacienta na  inkontinenciu je individuálna. Nie vždy sa dá inkontinencia moču úplne odstrániť či vyliečiť, no aj čiastočné  zmiernenie príznakov prispieva k zlepšeniu kvality života postihnutej osoby. V našej trojdielnej sérii článkov ohľadom starostlivosti o pacienta s inkontinenciou vám priblížime, ako by mala takáto...

Liečenie inkontinencie

Liečenie inkontinencie

Existuje niekoľko rôznych prístupov, ktoré je možné uplatniť pri liečení inkontinencie. Voľba konkrétnej liečby závisí od závažnosti príznakov a tiež rozsahu, v akom tieto príznaky ovplyvňujú životný štýl človeka. Dôležitú úlohu zohráva vek a celkový stav pacienta , a samozrejme konkrétny typ a stupeň inkontinencie , kto...

Druhy a stupne inkontinencie

Druhy a stupne inkontinencie

Inkontinencia je definovaná ako nechcený únik moču  nevhodnom čase a mieste . Úspešnosť zadržania potreby močenia ovplyvňuje celá rada faktorov. Ako prvé musíte byť schopný rozpoznať , že je potrebné močiť a následne reagovať na tento signál. Ďalej musíte byť schopný uchovať moč v močovom mechúre a zadržať ho ...

Inkontinencia - neovplyvniteľný únik moču

Inkontinencia - neovplyvniteľný únik moču

Inkontinenciou sa v medicíne označuje samovoľný neovplyvniteľný únik moču. Dochádza k nemu  pri narušení základných funkcií dolných močových ciest (močový mechúr a močová trubica), ktorých úlohou je udržať moč a ovládať jeho vyprázdňovanie. K samovoľnému odkvapkávaniu či odtekaniu môže dochádzať aj dôsledkom rôzn...