Úvodná stránka Viete, že ... Inkontinencia Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 1. časť

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 1. časť

Reakcia pacienta na inkontinenciu je individuálna. Nie vždy sa dá inkontinencia moču úplne odstrániť či vyliečiť, no aj čiastočné zmiernenie príznakov prispieva k zlepšeniu kvality života postihnutej osoby. V našej trojdielnej sérii článkov ohľadom starostlivosti o pacienta s inkontinenciou vám priblížime, ako by mala takáto starostlivosť prebiehať a podrobnejšie rozoberieme jednotlivé oblasti, z ktorých starostlivosť o inkontinentného pacienta pozostáva.

Podpornú úlohu zvlášť v prípadoch, ak sa pacient nedokáže postarať sám o sebe kvôli neschopnosti pohybu - imobilite alebo vysokému veku, zohráva hlavne rodina. Niekedy pomáhajú pacientom s inkontinenciou aj iné osoby, ktoré vykonávajú starostlivosť, a to najčastejšie sestry alebo opatrovatelia.

Základné oblasti, na ktoré sa sústreďuje starostlivosť

úprava prostredia a odevu pacienta
zdravotnícke pomôcky
starostlivosť o kožu pacienta
zabezpečenie dostatočného príjmu tekutín
sledovanie výdaja tekutín a vyprázdňovania – pomocou Mikčného denníka
psychická a emocionálna podpora
dostatok vedomostí pacienta a jeho rodiny
tréning močového mechúra
rehabilitácia svalov panvového dna

Úprava prostredia a odevu pacienta

Výber a úprava lôžka

Pri úprave prostredia pre imobilného pacienta musíme jednoznačne spomenúť výber lôžka. Nie je dôležitý len samotný výber lôžka, ale aj jeho vybavenie a zabezpečenie dostatočného prístup k lôžku.

Pri treťom stupni inkontinencie, ktorý je často spojený aj s inkontinenciou stolice, je dobré natiahnuť na lôžko posteľnú plachtu a zabezpečiť jej stabilitu a napnutie buď všitými gumičkami po obvode alebo pomocou uzlov v každom rohu.

Dbajte na to, aby nedošlo k pokrčeniu prípadne zosunutiu gumovej podložky, pretože by mohla pacienta otláčať a tým zvýšiť riziko mechanického poškodenia kože.

Posteľná bielizeň

Je nevyhnutné, aby posteľná bielizeň bola udržiavaná čistá a suchá. Veľmi praktickou pomôckou sú absorpčné podložky pod inkontinentných pacientov, ktoré majú zospodu nepriepustnú fóliu (napr. MoliNea). Podložky sú vyrábané v niekoľkých veľkostiach a s rôznymi stupňami nasiakavosti. Podložky môžu slúžiť aj na prekrytie kresla, stoličky alebo iných plôch.

Pomôcky pri starostlivosti o inkontinentného pacienta

K základným pomôckam v starostlivosti o pacienta s inkontinenciou patria okrem iného aj jednorazové gumové ochranné rukavice, oddelený kôš na zber použitých absorpčných pomôcok, prípravky na starostlivosť o pokožku pacienta, močová fľaša, podložná misa, mokré utierky a buničitá vata (najmä pri inkontinencii stolice).

Je dobré umiestniť všetky osobné veci vrátane individuálnych pomôcok na vykonávanie osobnej hygieny pacienta tak, aby boli pacientovi v dosahu, čím pomôžeme pacientom zvýšiť ich pocit samostatnosti.

Samozrejmosťou musí byť zabezpečenie primeranej dostupnosti toalety, podložnej misy, či močovej fľaše. Pri výbere denného a nočného odevu pre pacienta je lepšie zvoliť oblečenie, ktoré sa ľahko vyzlieka.

Zdroj: Pacient v domácej starostlivosti - praktická príručka spoločnosti Hartmann RICO Autor: Tatiana Šúryová

Share/Save/Bookmark
 

Kegelove cvičenie

Kegelove cvičenie

Kegelove cvičenie je pomenované podľa svojho objaviteľa Dr. Kegela a je zamerané na  precvičovanie panvového svalstva. Vykonáva sa za účelom posilnenia svalov, ktoré podporujú močovú trubicu, močový mechúr, maternicu a tiež konečník.

Prečo Kegelove cvičenie?

Tehotenstvo, pôrod, starnutie, ale aj  nadváha sú hlavné faktory, kto...

Ako posilniť panvové dno pri inkontinencii

Ako posilniť panvové dno pri inkontinencii

Cvičenie zamerané na posilnenie panvového dna je možné vykonávať v stoji, na stoličke alebo aj v ľahu na chrbte, s menšími aj väčšími loptami. Dokonca niektoré cviky sa dajú praktizovať nenápadne aj v priebehu dňa. Cvičenie výrazne posilňuje pevnosť a stabilitu svalstva, zlepšuje držanie tela a predovšetkým dokáže predc...

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 3. časť

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 3. časť

V nasledovnej tretej časti starostlivosti o pacienta s inkontinenciou sa dozviete informácie ako evidovať výdaj tekutín pomocou  mikčného denníka, ďalej rady ako zabezpečiť dostatočný príjem tekutín a informácie o dôležitej psychickej a emocionálnej podpore pre pacienta trpiaceho inkontinenciou.

Skôr ako si začnete čítať na...

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 2. časť

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 2. časť

druhej časti starostlivosti o pacienta s inkontinenciou vás bližšie oboznámime so  starostlivosťou o kožu inkontinentného pacienta. Skôr ako sa pustíte do čítania tohto článku, odporúčame vám prečítať si:

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 1. časť

Koža je najväčším orgánom v tele a jej úlohou je chrániť...

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 1. časť

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 1. časť

Reakcia pacienta na  inkontinenciu je individuálna. Nie vždy sa dá inkontinencia moču úplne odstrániť či vyliečiť, no aj čiastočné  zmiernenie príznakov prispieva k zlepšeniu kvality života postihnutej osoby. V našej trojdielnej sérii článkov ohľadom starostlivosti o pacienta s inkontinenciou vám priblížime, ako by mala takáto...

Liečenie inkontinencie

Liečenie inkontinencie

Existuje niekoľko rôznych prístupov, ktoré je možné uplatniť pri liečení inkontinencie. Voľba konkrétnej liečby závisí od závažnosti príznakov a tiež rozsahu, v akom tieto príznaky ovplyvňujú životný štýl človeka. Dôležitú úlohu zohráva vek a celkový stav pacienta , a samozrejme konkrétny typ a stupeň inkontinencie , kto...

Druhy a stupne inkontinencie

Druhy a stupne inkontinencie

Inkontinencia je definovaná ako nechcený únik moču  nevhodnom čase a mieste . Úspešnosť zadržania potreby močenia ovplyvňuje celá rada faktorov. Ako prvé musíte byť schopný rozpoznať , že je potrebné močiť a následne reagovať na tento signál. Ďalej musíte byť schopný uchovať moč v močovom mechúre a zadržať ho ...

Inkontinencia - neovplyvniteľný únik moču

Inkontinencia - neovplyvniteľný únik moču

Inkontinenciou sa v medicíne označuje samovoľný neovplyvniteľný únik moču. Dochádza k nemu  pri narušení základných funkcií dolných močových ciest (močový mechúr a močová trubica), ktorých úlohou je udržať moč a ovládať jeho vyprázdňovanie. K samovoľnému odkvapkávaniu či odtekaniu môže dochádzať aj dôsledkom rôzn...