Úvodná stránka Viete, že ... Inkontinencia Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 2. časť

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 2. časť

druhej časti starostlivosti o pacienta s inkontinenciou vás bližšie oboznámime so starostlivosťou o kožu inkontinentného pacienta. Skôr ako sa pustíte do čítania tohto článku, odporúčame vám prečítať si:

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 1. časť

Koža je najväčším orgánom v tele a jej úlohou je chrániť telo človeka pred poškodením hĺbkových štruktúr tým, že zabraňuje preniknutiu mikroorganizmov. Podieľa sa na udržiavaní telesnej teplotyvylučuje maz, ktorý zabraňuje stratám vody z kože, zmäkčuje ju, mastí a má baktericídny (baktérie zabíjajúci) účinok.

Koža pacienta s inkontinenciou

Koža pacienta trpiaceho na inkontinenciu je neustále vystavená vysokému riziku poškodenia. Toto nebezpečenstvo poškodenia zapríčiňuje hromadenie moču (prípadne stolice), potu a mazu na koži. Tieto faktory prispievajú k dráždeniu kože, podporujú rast mikroorganizmov, a tým zvyšujú možnosť porušenia a infekcie kože.

Ďalšími faktormi, ktoré zvyšujú riziko sú imobilita (nemožnosť pohybu) a zmenená hydratácia. Ak sa nemení poloha pacienta po dlhší čas, zníži sa prietok krvi v stlačených tkanivách, a tým sa zníži prísun kyslíka a živín do kože. Nedostatočný príjem tekutín spôsobuje, že moč obsahuje vyššiu koncentráciu škodlivých látok, čím pôsobí agresívnejšie na pokožku a zároveň zvyšuje riziko vzniku infekcie močového mechúra.

Starostlivosť o kožu

Pri starostlivosti o kožu sa snažíme hlavne predchádzať poraneniu a podráždeniu kože:

Na posteli imobilných pacientov musia byť pevne napnuté plachty bez záhybov, čím sa zmenšuje  trenie, otláčanie a odieranie kože. Takisto je dobré používať ľahké prikrývky, ktoré je možné jednoducho prať.

Aspoň dvakrát denne a vždy po vylúčení stolice je nutné kožu dôkladne umyť, osušiť a ošetriť. Neodporúča sa použitie klasických mydiel, ale špeciálnych umývacích prípravkov. Častým používaním mydla sa nadmerne odstraňuje kožný maz a mení sa kyslosť kože, čím sa ničí jej prirodzená ochranná funkcia.

V súčasnosti sú dostupné prípravky, ktorými sa koža dokonale vyčistí aj bez použitia vody (kozmetický rad Menalind Professional). Po umytí a očistení je nutné kožu jemne, ale dôkladne vysušiť hlavne v záhyboch a následne aplikovať ošetrujúce mlieko alebo krém.

Ak to stav pacienta dovoľuje, aspoň raz do týždňa sa odporúča vaňový kúpeľ. Podporí sa ním krvný obeh a takisto má priaznivý vplyv na psychiku pacienta, pomáha relaxovať a zlepšuje náladu. Pri kúpeli venujte pozornosť predchádzaniu pádom na šmykľavom povrchu vane.

Ak je pacient dlhodobo ležiaci a nie je schopný vstať z postele, musí sa vykonať hygiena na lôžku. Pacienta umiestnite do polohy na chrbte, s pokrčenými nohami a podložte mu osušku pod bedrá. Umývacím vrecúškom s umývacím prípravkom poumývajte hornú a spodnú časť stehien a slabiny. Pokračujte umývaním genitálií čistou vodou tak, že budete postupovať smerom ku konečníku. Ak sa vám dá, podložte pod pacienta podložnú misu a dôkladne tieto partie opláchnite teplou vodou a následne ich poriadne vysušte. Potom pacienta otočte na bok a umyte jeho krížovú a sedaciu časť. Na suchú a neporušenú pokožku aplikujte (na sedaciu a krížovú časť) ochranný krém Menalind Professional.

Zvýšenú pozornosť venujte koži nad kostnými výstupkami (krížová kosť je najčastejšie miesto výskytu preležanín). Pri starostlivosti o kožu je dôležité sledovať zmeny na koži, a rovnako tak je dobré sledovať aj subjektívne pocity pri komunikácii s pacientom, a to svrbenie, pálenie, bolestivosť, zvýšenú alebo zníženú citlivosť.

Pri objektívnom pozorovaní je potrebné si všímať pružnosť a vlhkosť kože, tvorbu šupín. Tiež venujte pozornosť začervenaniu, odreninám, krvácaniu, tvorbe pľuzgierov a mokvaniu. Tieto zmeny sú spravidla už prejavom vyššieho štádia preležaniny alebo zapareniny.

Nepružná, suchá koža, tvorba šupín - prejav suchej kože a nedostatku tekutín - zvýšiť príjem tekutín a kožu premastiť.

Zdroj: Pacient v domácej starostlivosti - praktická príručka spoločnosti Hartmann RICO Autor: Tatiana Šúryová

Share/Save/Bookmark
 

Kegelove cvičenie

Kegelove cvičenie

Kegelove cvičenie je pomenované podľa svojho objaviteľa Dr. Kegela a je zamerané na  precvičovanie panvového svalstva. Vykonáva sa za účelom posilnenia svalov, ktoré podporujú močovú trubicu, močový mechúr, maternicu a tiež konečník.

Prečo Kegelove cvičenie?

Tehotenstvo, pôrod, starnutie, ale aj  nadváha sú hlavné faktory, kto...

Ako posilniť panvové dno pri inkontinencii

Ako posilniť panvové dno pri inkontinencii

Cvičenie zamerané na posilnenie panvového dna je možné vykonávať v stoji, na stoličke alebo aj v ľahu na chrbte, s menšími aj väčšími loptami. Dokonca niektoré cviky sa dajú praktizovať nenápadne aj v priebehu dňa. Cvičenie výrazne posilňuje pevnosť a stabilitu svalstva, zlepšuje držanie tela a predovšetkým dokáže predc...

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 3. časť

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 3. časť

V nasledovnej tretej časti starostlivosti o pacienta s inkontinenciou sa dozviete informácie ako evidovať výdaj tekutín pomocou  mikčného denníka, ďalej rady ako zabezpečiť dostatočný príjem tekutín a informácie o dôležitej psychickej a emocionálnej podpore pre pacienta trpiaceho inkontinenciou.

Skôr ako si začnete čítať na...

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 2. časť

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 2. časť

druhej časti starostlivosti o pacienta s inkontinenciou vás bližšie oboznámime so  starostlivosťou o kožu inkontinentného pacienta. Skôr ako sa pustíte do čítania tohto článku, odporúčame vám prečítať si:

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 1. časť

Koža je najväčším orgánom v tele a jej úlohou je chrániť...

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 1. časť

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, 1. časť

Reakcia pacienta na  inkontinenciu je individuálna. Nie vždy sa dá inkontinencia moču úplne odstrániť či vyliečiť, no aj čiastočné  zmiernenie príznakov prispieva k zlepšeniu kvality života postihnutej osoby. V našej trojdielnej sérii článkov ohľadom starostlivosti o pacienta s inkontinenciou vám priblížime, ako by mala takáto...

Liečenie inkontinencie

Liečenie inkontinencie

Existuje niekoľko rôznych prístupov, ktoré je možné uplatniť pri liečení inkontinencie. Voľba konkrétnej liečby závisí od závažnosti príznakov a tiež rozsahu, v akom tieto príznaky ovplyvňujú životný štýl človeka. Dôležitú úlohu zohráva vek a celkový stav pacienta , a samozrejme konkrétny typ a stupeň inkontinencie , kto...

Druhy a stupne inkontinencie

Druhy a stupne inkontinencie

Inkontinencia je definovaná ako nechcený únik moču  nevhodnom čase a mieste . Úspešnosť zadržania potreby močenia ovplyvňuje celá rada faktorov. Ako prvé musíte byť schopný rozpoznať , že je potrebné močiť a následne reagovať na tento signál. Ďalej musíte byť schopný uchovať moč v močovom mechúre a zadržať ho ...

Inkontinencia - neovplyvniteľný únik moču

Inkontinencia - neovplyvniteľný únik moču

Inkontinenciou sa v medicíne označuje samovoľný neovplyvniteľný únik moču. Dochádza k nemu  pri narušení základných funkcií dolných močových ciest (močový mechúr a močová trubica), ktorých úlohou je udržať moč a ovládať jeho vyprázdňovanie. K samovoľnému odkvapkávaniu či odtekaniu môže dochádzať aj dôsledkom rôzn...