Úvodná stránka Viete, že ... Krvný tlak Ako si správne merať krvný tlak

Ako si správne merať krvný tlak

Ako si správne merať krvný tlak

Existuje niekoľko jednoduchých krokov, ktoré môžete dodržiavať, aby ste si boli istý, že si krvný tlak odmeriate správne.

Skôr, ako si začnete merať krvný tlak

1. Vedzte, že mnoho vecí môže zvýšiť váš krvný tlak aj na krátku dobu. Preto sa pred meraním uistite, že nepotrebujete ísť na toaletu a aspoň 30 minút pred meraním vášho tlaku nejedzte veľké jedlo, nevystavujte sa fyzickej ani psychickej záťaži, nefajčite a nepite nápoje s obsahom kofeínu.

2. Oblečte sa pohodlne (najlepšie tričko s krátkym rukávom), aby ste si rukáv mohli jednoducho vyhrnúť, a keď si ho vyhrniete, aby vám nesťahoval pažu.

3. Skôr ako si začnete merať váš tlak doprajte si aspoň 5 minút oddychu. Mali by ste sedieť v kľudnom prostredí, najlepšie blízko stola, na stoličke s operadlom, s pažou položenou na pevnom povrchu a chodidlami na podlahe.

4. Krvný tlak si merajte vždy na rovnakej paži, pretože každá paža vám môže poskytnúť mierne odlišné výsledky. Ak môžete, merajte si tlak na tej ruke, na ktorej vám meria krvný tlak váš lekár alebo zdravotná sestrička.

5. Manžetu od tlakomeru si umiestnite v strede medzi lakťom a ramenom, a ruku si položte tak, aby manžeta bola približne na rovnakej úrovni ako vaše srdce (ak nie je, nebojte sa ju podložiť vankúšom). Vaša ruka by mala byť uvoľnená, nie napätá.

Ako si merať krvný tlak pomocou domáceho tlakomeru

1. Manžetu si umiestnite podľa pokynov dodaných s vašim tlakomerom.

2. Buďte uvoľnený. Ak máte obavy, alebo sa cítite nepohodlne, môže to spôsobiť dočasné zvýšenie vášho krvného tlaku.

3. Počas samotného merania buďte ticho a nehýbte sa. Pohyb a rozprávanie takisto ovplyvňujú meranie.

4. Opakujte 2 až 3 merania, približne po 2 minútach a výsledky meraní si následne spriemerujte. Stáva sa, že pri prvom meraní sú namerané vyššie hodnoty krvného tlaku ako pri ďalších meraniach.

5. Krvný tlak si merajte pravidelne a výsledky merania si uložte do pamäti vášho digitálneho tlakomeru, alebo do počítača, alebo si ich zapíšte na papier. Ak užívate lieky na zníženie vysokého krvného tlaku, merajte si tlak pred ich užitím.

Tipy na meranie krvného tlaku

Výsledky merania nikdy nezaokrúhľujte ani nadol ani nahor – ak si nevediete presné záznamy o vašom krvnom tlaku, môže to ovplyvniť liečbu, ktorú stanoví váš lekár.
Merajte si krvný tlak v rovnakom čase, aby ste získali porovnateľné hodnoty.

Zdroj: Blood pressure Autor: Tatiana Šúryová

 

Share/Save/Bookmark
 

Ako si správne merať krvný tlak

Ako si správne merať krvný tlak

Existuje niekoľko jednoduchých krokov, ktoré môžete dodržiavať, aby ste si boli istý, že si krvný tlak odmeriate správne.

Skôr, ako si začnete merať krvný tlak

1. Vedzte, že mnoho vecí môže zvýšiť váš krvný tlak aj na krátku dobu. Preto sa pred meraním uistite, že nepotrebujete ísť na toaletu a aspoň 30 minút pred meraním...

Ako si vybrať správny tlakomer

Ako si vybrať správny tlakomer

Ak sa rozhodnete merať váš krvný tlak doma, budete si musieť obstarať tlakomer. V dnešnej dobe existuje na trhu široká škála tlakomerov, a preto je dôležité uistiť sa, že si vyberiete správny tlakomer určený práve pre vás.Tento článok vám poskytne niekoľko tipov a informácii ako si vybrať optimálny tlakomer pre vás.

Dva typy...

Prečo si merať krvný tlak doma?

Prečo si merať krvný tlak doma?

Monitorovanie krvného tlaku doma je dôležitou súčasťou kontrolovania vysokého krvného tlaku a môže vám pomôcť udržať si lepší prehľad o úrovni vášho krvného tlaku v známom prostredí, uistí vás či lieky naozaj zaberajú, a upozorní vás, prípadne vášho doktora na potenciálne zdravotné komplikáciami.

Pretože tlakomery sú...

Čo je to krvný tlak

Čo je to krvný tlak

Tým, že vaše srdce neustále bije, pumpuje krv do celého tela, aby mu poskytlo potrebnú energiu a kyslík. Ako sa krv pohybuje, vytvára tlak na steny ciev . Sila tohto tlaku je váš krvný tlak.

Krvný tlak sa meria v  milimetroch ortuti mmHg a je uvedený ako dve čísla. Napríklad, ak sú vaše namerané hodnoty 120/80 mmHg, váš krvný...