Úvodná stránka Viete, že ... Krvný tlak Ako si vybrať správny tlakomer

Ako si vybrať správny tlakomer

Ak sa rozhodnete merať váš krvný tlak doma, budete si musieť obstarať tlakomer. V dnešnej dobe existuje na trhu široká škála tlakomerov, a preto je dôležité uistiť sa, že si vyberiete správny tlakomer určený práve pre vás.Tento článok vám poskytne niekoľko tipov a informácii ako si vybrať optimálny tlakomer pre vás.

Dva typy domácich tlakomerov

Manuálny tlakomer

1. Manuálne tlakomery

Súčasťou ručného tlakomeru býva nafukovacia manžeta na pažu, ktorá je spojená gumovou hadicou s manometrom zaznamenávajúcim tlak. Ak ručný tlakomer nie je dodaný spolu so stetoskopom, je nutné si ho pre účely merania tlaku týmto typom tlakomeru zakúpiť. Pri meraní krvného tlaku sa stláčaním  pumpičky nafukuje manžeta ovinutá okolo paže. Následne skontrolujete krvný tlak pomocou stetoskopu – počas klesania tlaku v manžete, počúvate zvuky prietoku krvi cez hlavnú tepnu vo vašej paži. Ručné tlakomery sú zvyčajné lacnejšie ako digitálne, ale ich nevýhodou je, že sú náročnejšie na použitie, a preto sa veľmi neodporúčajú starším ľuďom.

Digitálny tlakomer

2. Digitálne tlakomery

Digitálne tlakomery majú manžetu a manometer, ktorý zaznamenáva tlak. Manžeta sa nafukuje buď manuálne stláčaním pumpičky (tzv. poloautomatický tlakomer), alebo stlačením tlačidla (tzv. plnoautomatický tlakomer). Digitálne tlakomery automaticky vypočítajú tepovú frekvenciu a skontrolujú váš krvný tlak na základe merania zmien v pohybe vašej tepny, počas toho ako krv preteká cez tepnu a manžeta sa vypúšťa. Niektoré tlakomery dokonca zobrazia chybové hlásenie, v prípade, že ste si manžetu nenasadili správne.

Digitálne tlakomery sa môžu pripevňovať buď na pažu, zápästie alebo prst. Najpresnejšie tlakomery na pažu. Tlakomery na zápästie sú určené hlavne pre ľudí, ktorí majú príliš širokú pažu a manžeta by im bola malá, alebo ak sa tlakomer na pažu nemôže použiť vzhľadom na bolesť spôsobenú tlakom manžety, keď sa nafukuje. Prístroje, ktoré merajú tlak na prste sa neodporúčajú.

Aké vlastnosti zvažovať pri výbere tlakomeru?

Vlastnosti domáceho tlakomeru sa môžu výrazne odlišovať, od jednoduchých ručných modelov až po plne automatické. Tu vám ponúkame niektoré všeobecné vlastnosti, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere vášho tlakomeru:

1. Veľkosť manžety

Tlakomery určené na meranie krvného tlaku na paži sú dodávané s manžetou, ktorú je nutné ovinúť okolo paže. Ak používate manžetu so zlou veľkosťou, meranie krvného tlaku nemusí byť správne. Zmerajte si váš obvod okolo hornej časti paže v strede medzi ramenom a lakťom a vyberte si veľkosť manžety z nasledujúcej tabuľky.

Veľkosti manžety

Väčšina tlakomerov sa predáva so stredne veľkými manžetami. Inú veľkosť je možné objednať samostatne, pričom nie každý výrobca ponúka všetky veľkosti manžiet.

2. Displej

Displej , ktorý zobrazuje meranie krvného tlaku by mal byť dostatočne veľký, jasný a ľahko čitateľný. Jednoduchú čitateľnosť ocenia nielen starší ľudia.

3. Presnosť

Iba klinicky overený tlakomer je spoľahlivým prístrojom na meranie. Klinicky overené tlakomery zvyčajne pochádzajú od renomovaných firiem, ktoré garantujú ich presnosť. Sú to napríklad tlakomery od spoločnosti Hartmann, Omron aleboMicrolife.

4. Cena

Ceny tlakomerov sa môžu líšiť. Výška ceny závisí predovšetkým od:
toho, na ktorú časť tela sa používajú (paža, zápästie, prst)
typu tlakomeru (ručný, digitálny - poloautomatický alebo plnoautomatický)
počtu pridaných funkcií a doplnkov (napríklad vstavaná pamäť, 2 rôzne veľkosti manžiet, adaptér).

5. Záruka

V krajinách Európskej únie je stanovená povinná záručná lehota 24 mesiacov. Väčšina firiem ponúkajúcich kvalitné tlakomery sa snaží túto záruku predĺžiť aspoň na 3 roky a niekedy dokonca na 5 rokov.

6. Kalibrácia

Pretože váš digitálny tlakomer pracuje automaticky mali by ste ho nechať kalibrovať aspoň raz za dva roky, aby ste sa uistili že vám bude poskytovať presné výsledky. Tlakomer si môžete nechať kalibrovať napríklad v Slovenskom metrologickom inštitúte. Avšak táto služba je platená.

Pred kúpou tlakomeru sa môžete skúsiť poradiť s doktorom, sestričkou alebo odborne vyškoleným personálom vo výdajni zdravotníckych pomôcok.

Máte už skúsenosti s kúpou tlakomeru? Poraďte ostatným a podeľte sa o vaše znalosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: Choosing a blood pressure monitor Autor: Tatiana Šúryová

Share/Save/Bookmark
 

Ako si správne merať krvný tlak

Ako si správne merať krvný tlak

Existuje niekoľko jednoduchých krokov, ktoré môžete dodržiavať, aby ste si boli istý, že si krvný tlak odmeriate správne.

Skôr, ako si začnete merať krvný tlak

1. Vedzte, že mnoho vecí môže zvýšiť váš krvný tlak aj na krátku dobu. Preto sa pred meraním uistite, že nepotrebujete ísť na toaletu a aspoň 30 minút pred meraním...

Ako si vybrať správny tlakomer

Ako si vybrať správny tlakomer

Ak sa rozhodnete merať váš krvný tlak doma, budete si musieť obstarať tlakomer. V dnešnej dobe existuje na trhu široká škála tlakomerov, a preto je dôležité uistiť sa, že si vyberiete správny tlakomer určený práve pre vás.Tento článok vám poskytne niekoľko tipov a informácii ako si vybrať optimálny tlakomer pre vás.

Dva typy...

Prečo si merať krvný tlak doma?

Prečo si merať krvný tlak doma?

Monitorovanie krvného tlaku doma je dôležitou súčasťou kontrolovania vysokého krvného tlaku a môže vám pomôcť udržať si lepší prehľad o úrovni vášho krvného tlaku v známom prostredí, uistí vás či lieky naozaj zaberajú, a upozorní vás, prípadne vášho doktora na potenciálne zdravotné komplikáciami.

Pretože tlakomery sú...

Čo je to krvný tlak

Čo je to krvný tlak

Tým, že vaše srdce neustále bije, pumpuje krv do celého tela, aby mu poskytlo potrebnú energiu a kyslík. Ako sa krv pohybuje, vytvára tlak na steny ciev . Sila tohto tlaku je váš krvný tlak.

Krvný tlak sa meria v  milimetroch ortuti mmHg a je uvedený ako dve čísla. Napríklad, ak sú vaše namerané hodnoty 120/80 mmHg, váš krvný...