Úvodná stránka Viete, že ... Krvný tlak Čo je to krvný tlak

Čo je to krvný tlak

Krvný tlakTým, že vaše srdce neustále bije, pumpuje krv do celého tela, aby mu poskytlo potrebnú energiu a kyslík. Ako sa krv pohybuje, vytvára tlak na steny ciev. Sila tohto tlaku je váš krvný tlak.

Krvný tlak sa meria v milimetroch ortuti mmHg a je uvedený ako dve čísla. Napríklad, ak sú vaše namerané hodnoty 120/80 mmHg, váš krvný tlak je 120 na 80.

Čo znamenajú namerané hodnoty krvného tlaku?

Výsledok merania krvného tlaku pozostáva z dvoch čísel alebo úrovní. Na digitálnom tlakomery sú väčšinou zobrazené ako jedno číslo nad druhým.

Prvé (horné) číslo je hodnota vášho systolického krvného tlaku. Je to najvyššia úroveň, akú dosiahne váš krvný tlak, počas úderu srdca.

Druhé (nižšie) číslo je hodnota vášho diastolického krvného tlaku. Je to najnižšia úroveň, akú má váš krvný tlak počas toho, ako vaše srdce oddychuje medzi dvoma údermi.

Tabuľka krvného tlaku

Nasledovná tabuľka znázorňuje definíciu krvného tlaku podľa odporúčaní Európskej spoločnosti pre hypertenziu  a Európskej kardiologickej spoločnosti.

Hodnoty krvného tlaku

Hoci sa váš krvný tlak môže meniť z minúty na minútu so zmenami polohy tela, cvičením, stresom alebo počas spánku, jeho hodnoty by mali byť u dospelého človeka spravidla menej ako 120/80 mmHg.

Ak je váš krvný tlak vyšší ako normálny, váš doktor zvyčajne vykoná niekoľko meraní v priebehu času alebo vám odporučí, aby ste si sledovali krvný tlak doma, predtým než vám bude môcť stanoviť diagnózu vysokého krvného tlaku.

Jedno vysoké meranie nemusí nevyhnutne znamenať, že máte vysoký krvný tlak. Avšak, ak namerané hodnoty aj po dlhšom čase ostávajú na 140/90 mmHg a vyššie, je viac ako isté, že  váš lekár bude po vás chcieť, aby ste začali s liečebným programom.

Zdroj: Zdravý životný štýl, Cesta k prevencii ochorení srdca a ciev Autor: Tatiana Šúryová

Share/Save/Bookmark
 

Ako si správne merať krvný tlak

Ako si správne merať krvný tlak

Existuje niekoľko jednoduchých krokov, ktoré môžete dodržiavať, aby ste si boli istý, že si krvný tlak odmeriate správne.

Skôr, ako si začnete merať krvný tlak

1. Vedzte, že mnoho vecí môže zvýšiť váš krvný tlak aj na krátku dobu. Preto sa pred meraním uistite, že nepotrebujete ísť na toaletu a aspoň 30 minút pred meraním...

Ako si vybrať správny tlakomer

Ako si vybrať správny tlakomer

Ak sa rozhodnete merať váš krvný tlak doma, budete si musieť obstarať tlakomer. V dnešnej dobe existuje na trhu široká škála tlakomerov, a preto je dôležité uistiť sa, že si vyberiete správny tlakomer určený práve pre vás.Tento článok vám poskytne niekoľko tipov a informácii ako si vybrať optimálny tlakomer pre vás.

Dva typy...

Prečo si merať krvný tlak doma?

Prečo si merať krvný tlak doma?

Monitorovanie krvného tlaku doma je dôležitou súčasťou kontrolovania vysokého krvného tlaku a môže vám pomôcť udržať si lepší prehľad o úrovni vášho krvného tlaku v známom prostredí, uistí vás či lieky naozaj zaberajú, a upozorní vás, prípadne vášho doktora na potenciálne zdravotné komplikáciami.

Pretože tlakomery sú...

Čo je to krvný tlak

Čo je to krvný tlak

Tým, že vaše srdce neustále bije, pumpuje krv do celého tela, aby mu poskytlo potrebnú energiu a kyslík. Ako sa krv pohybuje, vytvára tlak na steny ciev . Sila tohto tlaku je váš krvný tlak.

Krvný tlak sa meria v  milimetroch ortuti mmHg a je uvedený ako dve čísla. Napríklad, ak sú vaše namerané hodnoty 120/80 mmHg, váš krvný...