Úvodná stránka Viete, že ... Mamičky Cvičenie počas tehotenstva pre začiatočníčky

Cvičenie počas tehotenstva pre začiatočníčky

Cvičenie počas tehotenstvaDobrou správou hneď na úvod je, že sa môžete bezpečne pustiť do cvičenia počas tehotenstva, a to dokonca aj vtedy, ak ste doteraz skôr patrili medzi peciválov. Ak ste patrili k tým sedavejším typom pred tým, ako ste otehotneli, je dôležité vopred skonzultovať váš cvičebný plán s vaším poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Tehotenstvo vôbec nie je správny čas pokúsiť sa schudnúť alebo začať intenzívne cvičiť, ale ak nie ste vo vysokorizikovej kategórii, môžete začať cvičiť na strednej až pokročilej úrovni.

Začnite pomaly a rozvážne

Začiatočníčky by mali začať cvičiť 15 až 20 minút, 3 dni v týždni – najlepšie s jedným oddychovým dňom medzi cvičeniami. Nepriveďte svoje telo až do úplného vyhorenia a necvičte až do úplného vyčerpania.

Dbajte, aby ste si zabezpečili  dostatočný príjem tekutín, a nezabúdajte sa pravidelne stravovať. Uchovávajte si fľašu vody, ktorá sa vám hodí kedykoľvek, keď si budete chcieť doplniť stratené tekutiny.Cvičenie počas tehotenstva

Bezpečné cvičenie

Ak ste tehotná a po prvý raz zažívate radosť z fyzickej zdatnosti, zvážte:
Prechádzky: táto aktivita získava najvyššie ocenenie pre nastávajúce mamičky, pretože prechádzky sú bezpečné, nenáročné a zlepšujú vaše kardiovaskulárne schopnosti – stručne povedané, je to perfektný spôsob, ako začať, ak ste pred tehotenstvom necvičili.
Cvičenie pre tehotné alebo cvičenie na DVD: zamerajte sa na tie, ktoré sú vhodné pre tehotné ženy.
Plávanie: je skvelou formou cvičenia, pretože zapojuje vaše celé telo a vyvíja len malý tlak na vaše kĺby. Bonus navyše: voda vás nadľahčuje, čo vám dodá dočasný oddych od pocitu nemotornosti, tým ako sa vaše bruško zväčšuje.
Prenatálna joga a strečing: obidve činnosti uvoľňujú napätia a udržiavajú vás pružnú a silnú.

Činnosti, ktorým je lepšie sa počas tehotenstva vyhnúť

Vysokorizikové športy, ako potápanie a aktivity s potenciálom na tvrdé pády, ako je jazda na koni, lyžovanie, snowbording a vodné lyžovanie.

Niektoré ďalšie formy cvičenia, ako napríklad bicyklovanie. Je nutné, aby ste boli opatrnejšie alebo sa dokonca takýmto činnostiam venovali až po narodení dieťaťa. Kým nadšenkyne bicyklovania nemusia súhlasiť, niektorí experti varujú, že bicyklovanie počas druhého alebo tretieho trimestra je nebezpečné, pretože vaša rovnováha nie je na takej úrovni ako zvyčajne, a zvyšuje sa tak tendencia vášho pádu na zem.

Po prvom trimestri by ste sa mali vyhnúť cvičeniu sed-ľah, tzv. sklápačkám a iným cvičeniam, pri ktorých ležíte celou plochou chrbta na zemi – mohli by ste dostať závraty, a takisto sa znižuje prietok krvi do maternice.

Vzpieranie a iné podobné cvičenia, ktoré zahŕňajú státie na mieste po dlhú dobu, tiež znižujú prietok krvi vášmu dieťatku. Pohybujte sa zmenou polohy, alebo jednoducho tak, že spravíte krok vpred alebo vzad.

Varovné signály

Ak máte akýkoľvek z nasledovných príznakov počas cvičenia, ihneď prestaňte a kontaktujte vášho lekára alebo pôrodnú asistentku:

bolesť hocikde, ale najmä v chrbte alebo v panvovej oblasti, závraty alebo pocity na omdletie, krvácanie z pošvy, kontrakcie, tekutina vytekajúca z pošvy, zvýšenie srdcového tepu v kľude, zníženie pohybu plodu (naučte sa ako sledovať pohyby vášho dieťaťa, ale majte na pamäti, že dieťa je obvykle tichšie počas cvičenia).

Zdroj: Pregnancy exercise for beginners Autor: Tatiana Šúryová

Share/Save/Bookmark
 

Komentárov 

 
0 # DVD - WELLNESS CVIČENIE V TEHOTENSTVE A PO PôRODEMaternitycare 2013-01-11 00:37
Prvé , nové, unikátne DVD svojho druhu vychádza na Slovensku.

DVD je určené pre všetky budúce maminky, ktoré sa chcú aj počas tehotenstva hýbať a zdravo športovať, ktoré chcú predchádzať ťažkostiam, ako preťažený chrbát, bolesti v krížoch, opuchy nôh, či kŕčovým žilám. Cvičenia majú pozitívny vplyv na tlak krvi aj správne držanie tela, zvyšujú a udržiavajú pružnosť svalov, no predovšetkým pripravia ženu na pôrod a zároveň uľahčia zotavenie po pôrode.
Vďaka DVDčku si môžu zacvičiť priamo doma a nemusia dochádzať do fitnescentier vo vzdialenejších mestách

maternitycare.sk
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

11 pravidiel bezpečného cvičenia počas tehotenstva

11 pravidiel bezpečného cvičenia počas tehotenstva

Cvičenie má veľké výhody, ale počas tehotenstva musíte k nemu pristupovať opatrne. Či už cvičíte pravidelne a snažíte sa v tomto režime pokračovať počas tehotenstva, alebo ste boli skôr pohodlnejší typ, ktorý chce začať cvičiť až počas tehotenstva. Aby ste neohrozili seba ani vaše dieťa, riaďte sa nasledujúcimi 11...

Ranná nevoľnosť - čo robiť pre zmiernenie

Ranná nevoľnosť - čo robiť pre zmiernenie

Viac ako polovica tehotných žien trpí rannými nevoľnosťami , ktoré vznikajú ako dôsledok zmeny hladiny hormónov v tele. Ak sú vaše nevoľnosti a zvracanie mierne, môžu vám aj jednoduché opatrenia pomôcť. Mnohé z nasledujúcich 11 odporúčaní nie sú nevyvrátiteľnými dôkazmi, ale pôrodníci a pôrodné asistentky ich be...

Cvičenie počas tehotenstva pre začiatočníčky

Cvičenie počas tehotenstva pre začiatočníčky

Dobrou správou hneď na úvod je, že sa môžete bezpečne pustiť do cvičenia počas tehotenstva, a to dokonca aj vtedy, ak ste doteraz skôr patrili medzi peciválov. Ak ste patrili k tým sedavejším typom pred tým, ako ste otehotneli, je dôležité vopred skonzultovať váš cvičebný plán s vaším poskytovateľom zdravotnej starostl...

Ranná nevoľnosť

Ranná nevoľnosť

Nevoľnosť a zvracanie patria medzi prvé príznaky tehotenstva a zvyčajne sa začínajú objavovať okolo 6 týždňa tehotenstva. Tieto symptómy sa môžu vyskytnúť kedykoľvek v priebehu dňa, a u väčšiny žien prestávajú doznievať okolo 14 týždňa tehotenstva. Viac ako polovica všetkých tehotných žien prežíva ranné, ale aj celod...

Tehotenstvo - príznaky

Tehotenstvo - príznaky

Príznaky tehotenstva ako aj jeho samotný priebeh sa líšia od ženy k žene. Ale dá sa povedať, že najvýznamnejším znakom tehotenstva, je meškanie menštruačného cyklu. Porozumenie príznakom tehotenstva je dôležité, pretože symptómy nemusia hneď súvisieť s tehotenstvom. Niektoré ženy majú začínajú mať prvotné p...