Úvodná stránka Viete, že ... Mamičky Ranná nevoľnosť

Ranná nevoľnosť

Ranná nevoľnosťNevoľnosť a zvracanie patria medzi prvé príznaky tehotenstva a zvyčajne sa začínajú objavovať okolo 6 týždňa tehotenstva. Tieto symptómy sa môžu vyskytnúť kedykoľvek v priebehu dňa, a u väčšiny žien prestávajú doznievať okolo 14 týždňa tehotenstva. Viac ako polovica všetkých tehotných žien prežíva ranné, ale aj celodenné nevoľnosti. Ranná nevoľnosť môže, ale nemusí byť sprevádzaná zvracaním.

Nevoľnosť je často výsledkom zvýšených hormónov v tele tehotnej ženy. Mnoho odborníkov považuje rannú nevoľnosť za dobrý signál, pretože to znamená, že placenta sa vyvíja dobre.

Čo spôsobuje nevoľnosť a zvracanie počas tehotenstva?

Dá sa povedať, že nikto si nie je presne istý tým, čo spôsobuje nevoľnosť počas tehotenstva, ale pravdepodobne sa jedná o kombináciu niekoľkých fyzikálnych zmien prebiehajúcich v tele. Medzi možné príčiny patria:

Ľudský choriogonadotropín (hCG) - tento hormón sa rapídne zvyšuje v ranných fázach tehotenstva. Nikto nevie ako hCG prispieva k nevoľnosti, ale je tu priame podozrenie a to najmä z hľadiska načasovania: nevoľnosť inklinuje k vrcholu približne v rovnakom čase, ako sa zvyšuje hladina hCG.
Estrogén – tento hormón, ktorého úroveň sa tiež rýchlo zvyšuje na začiatku tehotenstva, je ďalším podozrivým. (Je dosť možné, že ostatné hormóny tu takisto zohrávajú svoju úlohu.)
Zlepšený čuch a citlivosť na pachy - pre čerstvo tehotnú ženu nie je ničím výnimočným, ak je zaplavená vôňou jedla, od ktorého je vzdialená niekoľko metrov pričom ho vôbec nemusí vidieť. Určitý druh vôní môže okamžite vyvolať dávivý reflex.
Chúlostivý žalúdok - niektoré časti tráviaceho traktu sú jednoducho viac citlivejšie na zmeny v rannom tehotenstve. Takisto, výskumy naznačujú, že u žien so žalúdočnou baktériou nazývanou Helicobacter pylori je väčšia pravdepodobnosť vážnejších alebo dlhodobo trvajúcich nevoľností.

Existuje u niektorých tehotných žien väčšia pravdepodobnosť, že budú pociťovať nevoľnosť?

Je väčšia šanca, že budete pociťovať nevoľnosť, alebo zvracať v priebehu tehotenstva, ak sa vás týka niečo z nasledovného:Ranná nevoľnosť

Čakáte dvojičky alebo väčší počet detí. To môže zvýšiť hladinu hCG, estrogénu alebo ďalších hormónov vo vašom tele. Takisto je väčšia pravdepodobnosť, že sa u vás nevoľnosti prejavia silnejšie, ako je priemer. Na druhú stranu, vôbec to nemusí byť definitívne – niektoré ženy, ktoré čakajú dvojičky pociťujú len ľahkú nevoľnosť, alebo ju nepociťujú vôbec.
Mali ste nevoľnosti a zvracali ste počas predchádzajúceho tehotenstva.
Zaznamenali ste nevoľnosti, prípadne zvracanie ako vedľajší účinok užívania antikoncepčných tabletiek. To pravdepodobne súvisí s s vašou telesnou reakciou na estrogén.
Máte genetické predispozície k nevoľnosti v priebehu tehotenstva. Ak vaša mama alebo sestra mali vážnejšie ranné nevoľnosti, zvyšuje sa šanca, že sa vyskytnú aj u vás.
Ak ste v minulosti mávali migrény.

Ovplyvnia moje nevoľnosti moje bábätko?

Mierne až stredne silné nevoľnostipríležitostné zvracanie spojené s rannou nevoľnosťou, vaše bábätko neohrozia. Ak nepriberiete na váhe v prvom trimestri, zvyčajne to nie je problém dovtedy, kým ste schopná ostať hydratovaná a sama netrpíte hladom. Vo väčšine prípadov, sa vaša chuť k jedlu čoskoro vráti späť a začnete priberať na váhe.

Ak vám nevoľnosti bránia jesť vyváženú stravu, uistite sa že dostávate živiny, ktoré potrebujete ako prenatálne vitamíny. Vyberajte si jedlá z nízkym alebo žiadnym obsahom železa, ak tieto minerály vašu nevoľnosť zhoršujú.

Avšak vážne a dlhotrvajúce zvracanie býva spojené s väčším rizikom predčasného pôrodu, nízkou pôrodnou hmotnosťou, a novorodencami, ktorí sú na svoj gestačný vek malí. Tak či onak, na základe rozsiahlych štúdií o ženách, ktoré boli hospitalizované z dôvodu vážneho zvracania bolo zistené, že tie ženy, ktoré pribrali aspoň 7 kg počas tehotenstva, nemali horšie výsledky ako ostatné ženy.

Ak nemám ranné nevoľnosti znamená to, že je u mňa väčšia pravdepodobnosť potratu?

Je pravda, že čísla štúdií ukázali, že ženy ktoré potratili nemávali pocity nevoľnosti. Ale existuje veľa žien, s úplne normálny tehotenstvom, ktoré majú ľahké nevoľnosti, alebo ich vôbec nepociťujú počas prvého trimestra. Zaraďte aj sebe medzi tie šťastnejšie a nebuďte posadnutá tým, že netrpíte!!

Zdroj: Morning Sickness Autor: Tatiana Šúryová

Share/Save/Bookmark
 

11 pravidiel bezpečného cvičenia počas tehotenstva

11 pravidiel bezpečného cvičenia počas tehotenstva

Cvičenie má veľké výhody, ale počas tehotenstva musíte k nemu pristupovať opatrne. Či už cvičíte pravidelne a snažíte sa v tomto režime pokračovať počas tehotenstva, alebo ste boli skôr pohodlnejší typ, ktorý chce začať cvičiť až počas tehotenstva. Aby ste neohrozili seba ani vaše dieťa, riaďte sa nasledujúcimi 11...

Ranná nevoľnosť - čo robiť pre zmiernenie

Ranná nevoľnosť - čo robiť pre zmiernenie

Viac ako polovica tehotných žien trpí rannými nevoľnosťami , ktoré vznikajú ako dôsledok zmeny hladiny hormónov v tele. Ak sú vaše nevoľnosti a zvracanie mierne, môžu vám aj jednoduché opatrenia pomôcť. Mnohé z nasledujúcich 11 odporúčaní nie sú nevyvrátiteľnými dôkazmi, ale pôrodníci a pôrodné asistentky ich be...

Cvičenie počas tehotenstva pre začiatočníčky

Cvičenie počas tehotenstva pre začiatočníčky

Dobrou správou hneď na úvod je, že sa môžete bezpečne pustiť do cvičenia počas tehotenstva, a to dokonca aj vtedy, ak ste doteraz skôr patrili medzi peciválov. Ak ste patrili k tým sedavejším typom pred tým, ako ste otehotneli, je dôležité vopred skonzultovať váš cvičebný plán s vaším poskytovateľom zdravotnej starostl...

Ranná nevoľnosť

Ranná nevoľnosť

Nevoľnosť a zvracanie patria medzi prvé príznaky tehotenstva a zvyčajne sa začínajú objavovať okolo 6 týždňa tehotenstva. Tieto symptómy sa môžu vyskytnúť kedykoľvek v priebehu dňa, a u väčšiny žien prestávajú doznievať okolo 14 týždňa tehotenstva. Viac ako polovica všetkých tehotných žien prežíva ranné, ale aj celod...

Tehotenstvo - príznaky

Tehotenstvo - príznaky

Príznaky tehotenstva ako aj jeho samotný priebeh sa líšia od ženy k žene. Ale dá sa povedať, že najvýznamnejším znakom tehotenstva, je meškanie menštruačného cyklu. Porozumenie príznakom tehotenstva je dôležité, pretože symptómy nemusia hneď súvisieť s tehotenstvom. Niektoré ženy majú začínajú mať prvotné p...