Úvodná stránka Viete, že ... Mamičky Ranná nevoľnosť - čo robiť pre zmiernenie

Ranná nevoľnosť - čo robiť pre zmiernenie

Ranná nevoľnosťViac ako polovica tehotných žien trpí rannými nevoľnosťami, ktoré vznikajú ako dôsledok zmeny hladiny hormónov v tele. Ak sú vaše nevoľnosti a zvracanie mierne, môžu vám aj jednoduché opatrenia pomôcť. Mnohé z nasledujúcich 11 odporúčaní nie sú nevyvrátiteľnými dôkazmi, ale pôrodníci a pôrodné asistentky ich bežne odporúčajú.

1. Jedzte častejšie a menšie porcie počas celého dňa, tým pádom váš žalúdok nebude nikdy prázdny. Niektorým ženám pri pocitoch na zvracanie najviac pomáhajú sacharidy.

2. Nechajte si malé občerstvenie, ako napríklad sušienky pri vašej posteli. Keď sa prvýkrát nad ránom prebudíte, dajte si niekoľko sušienok a potom zvyšok 20 až 30minút pred tým, ako vstanete. Toto pojedanie sušienok vám môže pomôcť cítiť sa lepšie, ak sa v noci prebudíte a máte pocit na vracanie.Ranná nevoľnosť

3. Mimochodom, vstávajte z postele pomaly –  radšej si poseďte na posteli niekoľko minút, než ako by ste mali razom vyskočiť.

4. Snažte sa vyhnúť jedlám a vôňam, ktoré vo vás vyvolávajú nevoľnosť. Ak sa vám zdá, že je to skoro všetko, je v poriadku jesť niekoľko jedál, ktoré sú pre vás príťažlivé v tejto fáze tehotenstva, dokonca aj keď neprispievajú k dokonale vyváženej strave.

5. Takisto môže pomôcť zamerať sa na nevýrazné potraviny. Skúste jesť chladné jedlá alebo jedlá s izbovou teplotou, pretože tie teplé majú silnejšiu vôňu.

6. Vyhýbajte sa mastným potravinám, ktoré vaše telo dlhšie spracúva. Tiež sa vyhnite korenistým, kyslým a vyprážaným potravinám, ktoré môžu dráždiť váš tráviaci systém.

7. Skúste piť najviac tekutín medzi dvoma jedlami. Nepite naraz veľké množstvo, tým budete mať pocit, že máte plný žalúdok a nebudete mať chuť na jedlo. Dobrou stratégiou je popíjať často menší objem tekutín počas celého dňa. Ak ste počas dňa veľa zvracali vyskúšajte nápoje pre športovcov, ktoré obsahujú glukózu, soľ, draslík a nahrádzajú tak stratené elektrolyty.

8. Sledujte aj iné ako potravinové vyvolávače nevoľnosti. Príliš teplý alebo vydýchaný vzduch v miestnosti, vôňa ťažkých parfumov, jazda autom, alebo dokonca niektoré vizuálne podnety, ako sú blikajúce svetlá, vo vás môžu spustiť pocity nevoľnosti. Vyhýbanie sa týmto spúšťačom môže byť dôležitou časťou vašej liečby.

9. Nevoľnosť sa môže zhoršiť, ak ste unavená. Doprajte si čas na relax a oddýchnite si ak môžete v priebehu dňa.

10. Skúste užívať vaše prenatálne vitamíny spolu s jedlom alebo tesne pred spaním. Môžete sa takisto opýtať vášho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, či môžete užívať prenatálne vitamíny s nízkou alebo žiadnou dávkou železa v prvom trimestri, keďže tento minerál nemusí byť vhodný pre váš tráviaci systém.

11. Vyskúšajte zázvor. Pripravte si zázvorový čaj tak, že si nastrúhate čerstvý zázvor do teplej vody, alebo vyskúšajte zázvorové cukríky.

A čo lieky proti rannej nevoľnosti?

Ak sa vám nepodarilo zbaviť pocitu nevoľnosti a ťažoby, porozprávajte sa s vašim lekárom o možnostiach liečby. Nie je nutné, aby ste aj naďalej trpeli a príliš dlho čakali na adekvátne lieky. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám pravdepodobne navrhne, aby ste začali užívať vitamín B6. Nikto nevie prečo práve vitamín B6 uľahčuje niektorým ženám nevoľnosť, ale výskum naznačuje, že v určitých prípadoch naozaj funguje.

Zvyčajná dávka pre liečbu rannej nevoľnosti je 10 až 25 miligramov trikrát denne. Avšak predtým než začnete niečo užívať, vopred to konzultujte s vašim lekárom!!

Zdroj: Morning sickness: Causes, concerns, treatments Autor: Tatiana Šúryová

Share/Save/Bookmark
 

11 pravidiel bezpečného cvičenia počas tehotenstva

11 pravidiel bezpečného cvičenia počas tehotenstva

Cvičenie má veľké výhody, ale počas tehotenstva musíte k nemu pristupovať opatrne. Či už cvičíte pravidelne a snažíte sa v tomto režime pokračovať počas tehotenstva, alebo ste boli skôr pohodlnejší typ, ktorý chce začať cvičiť až počas tehotenstva. Aby ste neohrozili seba ani vaše dieťa, riaďte sa nasledujúcimi 11...

Ranná nevoľnosť - čo robiť pre zmiernenie

Ranná nevoľnosť - čo robiť pre zmiernenie

Viac ako polovica tehotných žien trpí rannými nevoľnosťami , ktoré vznikajú ako dôsledok zmeny hladiny hormónov v tele. Ak sú vaše nevoľnosti a zvracanie mierne, môžu vám aj jednoduché opatrenia pomôcť. Mnohé z nasledujúcich 11 odporúčaní nie sú nevyvrátiteľnými dôkazmi, ale pôrodníci a pôrodné asistentky ich be...

Cvičenie počas tehotenstva pre začiatočníčky

Cvičenie počas tehotenstva pre začiatočníčky

Dobrou správou hneď na úvod je, že sa môžete bezpečne pustiť do cvičenia počas tehotenstva, a to dokonca aj vtedy, ak ste doteraz skôr patrili medzi peciválov. Ak ste patrili k tým sedavejším typom pred tým, ako ste otehotneli, je dôležité vopred skonzultovať váš cvičebný plán s vaším poskytovateľom zdravotnej starostl...

Ranná nevoľnosť

Ranná nevoľnosť

Nevoľnosť a zvracanie patria medzi prvé príznaky tehotenstva a zvyčajne sa začínajú objavovať okolo 6 týždňa tehotenstva. Tieto symptómy sa môžu vyskytnúť kedykoľvek v priebehu dňa, a u väčšiny žien prestávajú doznievať okolo 14 týždňa tehotenstva. Viac ako polovica všetkých tehotných žien prežíva ranné, ale aj celod...

Tehotenstvo - príznaky

Tehotenstvo - príznaky

Príznaky tehotenstva ako aj jeho samotný priebeh sa líšia od ženy k žene. Ale dá sa povedať, že najvýznamnejším znakom tehotenstva, je meškanie menštruačného cyklu. Porozumenie príznakom tehotenstva je dôležité, pretože symptómy nemusia hneď súvisieť s tehotenstvom. Niektoré ženy majú začínajú mať prvotné p...