Úvodná stránka Viete, že ... Mamičky Tehotenstvo - príznaky

Tehotenstvo - príznaky

TehotenstvoPríznaky tehotenstva ako aj jeho samotný priebeh sa líšia od ženy k žene. Ale dá sa povedať, že najvýznamnejším znakom tehotenstva, je meškanie menštruačného cyklu. Porozumenie príznakom tehotenstva je dôležité, pretože symptómy nemusia hneď súvisieť s tehotenstvom. Niektoré ženy majú začínajú mať prvotné príznaky už od prvého týždňa po oplodnení.

A u iných sa príznaky prejavia až počas niekoľkých týždňov alebo sa nemusia prejaviť vôbec.V nasledujúcom texte sa dočítate 10 najčastejších príznakov tehotenstva. Ak patríte medzi sexuálne aktívnych a zaznamenali ste niektoré z príznakov, bolo by namieste urobiť si tehotenský test.

1. Meškanie/vynechanie menštruácie:

Omeškanie menštruácie je najčastejším príznakom tehotenstva. Ak otehotniete vaše ďalšia menštruácia by sa nemala objaviť. Mnoho žien môže krvácať aj napriek tomu, že sú tehotné, ale krvácanie bude kratšie alebo ľahšie ako počas normálnej menštruácie.
Iné vysvetlenie: nadmerné pribratie alebo schudnutie, únava, hormonálne problémy, napätie, stres, pukonenie užívania antikoncepčných tabletiek, dojčenie.

2. Opuchnuté prsia

Opuchnuté alebo citlivé prsia sú znakom, ktorý sa začne prejavovať asi po 1 až 2 týždňoch po oplodnení. Ženy môžu pocítiť zmeny vo svojich prsiach, ktoré môžu byť bolestivé na dotyk alebo zdurené.
Iné vysvetlenie: hormonálna nerovnováha, antikoncepčné tabletky, blížiaca sa menštruácia (PMS – predmenštruačný symptóm).

3. Únava

Pocit vyčerpania a únavy je takisto jedným z príznakov tehotenstva, ktorý môže začať už prvý týždeň po oplodnení.
Iné vysvetlenie: stres, vyčerpanie, depresie, prechladnutie alebo chrípka, prípadne aj iné ochorenia môžu vyvolávať pocity únavy.

4. Ranná nevoľnosť

Tento veľmi dobre známy symptóm tehotenstva sa často objaví medzi 2 až 8 týždňom po oplodnení. Niektoré ženy majú to šťastie, že sa vôbec nemusia zaoberať rannou nevoľnosťou, zatiaľ čo iné môžu pociťovať ťažobu a nevoľnosť počas väčšiny obdobia tehotenstva.
Iné vysvetlenie: otrava jedlom, stres, iné žalúdočné ťažkosti, ktoré vám môžu spôsobovať bolesť od žalúdka.

5. Jemné krvácanie

U niektorých žien sa môže vyskytnúť mierne vaginálne krvácanie okolo 6 až 12 dňa po oplodnení. Príčinou je pravdepodobne uhniezďovanie oplodneného vajíčka do prekrvenej steny maternice.
Iné vysvetlenie: aktuálna menštruácia, zmeny menštruácie, zmena antikoncepčných tabletiek, infekcia.

6. Bolesti chrbta

Menšia bolesť v oblasti chrbta môže byť príznakom, ktorý sa vyskytuje na začiatku tehotenstva. Avšak existuje mnoho prípadov tehotných žien, ktoré pociťujú tupú bolesť v oblasti chrbta aj počas celého tehotenstva. Bolesť hlavy
Iné vysvetlenie: Blížiaca sa menštruácia, stres, iné problém s chrbticou, ale aj fyzické či psychické napätie.

7. Bolesti hlavy

Náhly vzostup hormónov vo vašom tele môže spôsobiť, že budete trpieť bolesťami hlavy už začiatkom tehotenstva.
Iné vysvetlenie: dehydratácia, blížiaca sa menštruácia, namáhanie očí, prípadne iné ochorenia môžu byť zdrojom častej alebo chronickej bolesti hlavy.

8. Časté močenie

Okolo 6 až 8 týždňa po oplodnení, sa môžete pristihnúť pri niekoľkých „extra výletoch“ na toaletu. Časté močenie je spôsobené tým, že hladina telesných tekutín (napr. krvi) narastá,  a tým sa zvyšuje tvorba moču v obličkách a následne dochádza k častejšiemu vylučovaniu močovým mechúrom.
Iné vysvetlenie: infekcia močových ciest, cukrovka, zvýšený príjem tekutín

9. Stmavnutie pokožky

U tehotných žien často zvykne stmavnúť linka, ktorá vedie od lonovej kosti smerom k pupku. Takisto sa môžu objaviť škvrny na tvári (líca, nos a čelo) alebo v oblasti bradaviek.
Iné vysvetlenie: hormonálna nerovnováha nesúvisiaca s tehotenstvom, alebo môže ísť o pozostatok účinku z predchádzajúceho tehotenstva.

10. Túžba po jedle

Hoci nemusíte mať silnú túžbu jesť uhorky a zmrzlinu, mnoho žien pociťuje túžbu po špecifických potravinách keď sú tehotné. To môže trvať celú obdobie tehotenstva.
Iné vysvetlenie: zlá strava, nedostatok niektorých živín, stres, depresia alebo blížiaca sa menštruácia.

Zdroj: Pregnancy Symptoms — Early Signs of Pregnancy Autor: Tatiana Šúryová

 

Share/Save/Bookmark
 

Komentárov 

 
+2 # test tehotenstvaPavla 2011-12-31 01:00
Tu si môžete overiť či máte tehotenské príznaky:
http://sk.test-tehotenstvi.cz/?stranka=2
ma to upokojilo, gynekológ sa pýta na to isté
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

11 pravidiel bezpečného cvičenia počas tehotenstva

11 pravidiel bezpečného cvičenia počas tehotenstva

Cvičenie má veľké výhody, ale počas tehotenstva musíte k nemu pristupovať opatrne. Či už cvičíte pravidelne a snažíte sa v tomto režime pokračovať počas tehotenstva, alebo ste boli skôr pohodlnejší typ, ktorý chce začať cvičiť až počas tehotenstva. Aby ste neohrozili seba ani vaše dieťa, riaďte sa nasledujúcimi 11...

Ranná nevoľnosť - čo robiť pre zmiernenie

Ranná nevoľnosť - čo robiť pre zmiernenie

Viac ako polovica tehotných žien trpí rannými nevoľnosťami , ktoré vznikajú ako dôsledok zmeny hladiny hormónov v tele. Ak sú vaše nevoľnosti a zvracanie mierne, môžu vám aj jednoduché opatrenia pomôcť. Mnohé z nasledujúcich 11 odporúčaní nie sú nevyvrátiteľnými dôkazmi, ale pôrodníci a pôrodné asistentky ich be...

Cvičenie počas tehotenstva pre začiatočníčky

Cvičenie počas tehotenstva pre začiatočníčky

Dobrou správou hneď na úvod je, že sa môžete bezpečne pustiť do cvičenia počas tehotenstva, a to dokonca aj vtedy, ak ste doteraz skôr patrili medzi peciválov. Ak ste patrili k tým sedavejším typom pred tým, ako ste otehotneli, je dôležité vopred skonzultovať váš cvičebný plán s vaším poskytovateľom zdravotnej starostl...

Ranná nevoľnosť

Ranná nevoľnosť

Nevoľnosť a zvracanie patria medzi prvé príznaky tehotenstva a zvyčajne sa začínajú objavovať okolo 6 týždňa tehotenstva. Tieto symptómy sa môžu vyskytnúť kedykoľvek v priebehu dňa, a u väčšiny žien prestávajú doznievať okolo 14 týždňa tehotenstva. Viac ako polovica všetkých tehotných žien prežíva ranné, ale aj celod...

Tehotenstvo - príznaky

Tehotenstvo - príznaky

Príznaky tehotenstva ako aj jeho samotný priebeh sa líšia od ženy k žene. Ale dá sa povedať, že najvýznamnejším znakom tehotenstva, je meškanie menštruačného cyklu. Porozumenie príznakom tehotenstva je dôležité, pretože symptómy nemusia hneď súvisieť s tehotenstvom. Niektoré ženy majú začínajú mať prvotné p...