Úvodná stránka Viete, že ... Vaše telo Ako bojovať s únavou - 1. časť

Ako bojovať s únavou - 1. časť

ÚnavaÚnavu ako pojem je veľmi ťažké definovať, pretože každý z nás má vlastnú predstavu o tom, čo znamená byť unavený. Každý z nás je z času na čas unavený a najčastejším dôvodom je samozrejme nedostatok spánku. V nasledujúcej dvojdielnej sérii článkov o únave vám priblížime spolu 13 najčastejších príčin únavy a ospalosti, a takisto aj užitočné rady ako proti nim bojovať.

1. Príčina: Nedostatok spánku

Môže sa to zdať úplne jasné, ale aj vám môže chýbať dostatok zdravého spánku. To môže negatívne ovplyvňovať  vašu koncentráciu a zdravie. Dospelým sa odporúča spať aspoň 7 až 8 hodín každú noc.

Riešenie: stanovte si spánok ako vašu prioritu a dodržiavajte pravidelný harmonogram spánku. Odstráňte notebooky, mobilné telefóny a podobné zariadenia z miestnosti, v ktorej spíte. Ešte stále máte problémy? Požiadajte o pomoc lekára. Môžete trpieť poruchami spánku.

2. Príčina: Nedostatok „paliva“

Nedostatok jedla spôsobuje únavu, ale jesť nesprávne jedlo môže byť tiež problém. Konzumácia vyváženej stravy pomáha udržiavať hladinu krvného cukru na normálnej úrovni a zabraňuje stagnujúcemu pocitu, keď táto hladina klesne.

Riešenie: nájdite si čas na raňajky každý deň a pokúste sa do nich zahrnúť najmä bielkoviny a komplexné sacharidy v každom jedle. Napríklad vajíčka s celozrnným chlebom. Takisto jedzte jedlo počas celého dňa pre trvalú energiu, odporúča sa aspoň 5 porcií denné.

3. Príčina: Chudokrvnosť

Chudokrvnosť je hlavnou príčinou únavy žien. Menštruačné straty krvi môžu spôsobiť nedostatok železa. Červené krvinky sú dôležité, pretože prenášajú kyslík do tkanív a orgánov.

Riešenie: u anémie spôsobenej nedostatkom železa, pomáha konzumácia potravín bohatých na železo ako netučné mäso, pečienky, fazuľa, cvikla, prípadne si môžete zakúpiť výživové doplnky.

4. Príčina: Depresia

O depresii môžeme uvažovať ako o emočnej poruche, ale aj tá prispieva k mnohým fyzickým symptómom. Únava, bolesť hlavy a strata chuti sú najčastejšími príznakmi. Ak sa cítite unavený viac ako len pár týždňov, navštívte vášho lekára.

Riešenie: na depresiu zaberá psychoterapia, prípadne lieky.

5. Príčina: Hypotyreóza – znížená funkcia štítnej žľazy

Štítna žľaza riadi náš metabolizmus a rýchlosť akou naše telo premieňa potravu na energiu. Znížená funkcia štítnej žľazy sa prejavuje hlavne zníženou výkonnosťou, únavou, priberaním na váhe, vypadávaním vlasov, bolesťami svalov a kĺbov, suchou pokožkou, ale aj sklonmi k zápche.

Riešenie: ak krvné testy potvrdia, že vaše hormóny štítnej žľazy sú nízke, pomôcť vám môžu syntetické hormóny.

6. Príčina: Príliš veľa kofeínu

Kofeín môže zlepšiť bdelosť a sústredenie v miernych dávkach. Ale keďže všetkého veľa škodí, platí to aj v prípade kofeínu. Jeho nadmerné množstvo môže zvýšiť frekvenciu srdca, krvný tlak a nervozitu. Výskumy ukázali, že príliš veľa kofeínu spôsobuje u niektorých ľudí únavu.

Riešenie: postupne znížte množstvo nápojov s obsahom kofeínu ako káva, čaj, čokoláda, cola. Zastavenie prísunu kofeínu z jedného dňa na druhý, môže vo vašom organizme vyvolať únavu.

Nenašli ste ani jeden dôvod, ktorý by sa hodil na vašu únavu? Skúste pokračovať v čítaní druhej časti článku: Ako bojovať s únavou – 2. časť.

Zdroj: Causes of Fatigue and Sleepiness Autor: Tatiana Šúryová

Share/Save/Bookmark
 

Komentárov 

 
0 # RE: Ako bojovať s únavou - 1. časťMarek 2013-04-04 20:46
aj ja mna trapila unava a ako pisete tiez nakoniec prilis vela kofeinu mi nerobilo dobre, kedze jazdim na kamione daval som si aj 5-6 kav denne a uz mi ani to nepomahalo. najnovsie som vyskusal K7 a na tom teraz fungujem uplne paradne
www.zdravy-zivot.sk/zdravy-zivot/eshop/0/0/5/81-K7-vitalizacny-napoj-40-vrecusok/
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Ako bojovať s únavou - 2. časť

Ako bojovať s únavou - 2. časť

V nasledujúcej už druhej časti článku o únave vám priblížime ďalších 7 príčin jej vzniku a rady a tipy ako s ňou bojovať. Ak ste ešte nečítali prvú časť článku, kliknite na nasledovný odkaz: Ako bojovať s únavou – 1. časť

7. Príčina: Skrytá infekcia močových ciest

Ak ste niekedy mali infekciu močových ciest , pravde...

Ako bojovať s únavou - 1. časť

Ako bojovať s únavou - 1. časť

Únavu ako pojem je veľmi ťažké definovať, pretože každý z nás má vlastnú predstavu o tom, čo znamená byť unavený. Každý z nás je z času na čas unavený a najčastejším dôvodom je samozrejme nedostatok spánku. V nasledujúcej dvojdielnej sérii článkov o únave vám priblížime spolu 13 najčastejších príčin únavy a ospa...

Použitie biolámp

Použitie biolámp

V pokračovaní nášho seriálu o biolampách sa budeme venovať možnostiam použitia svetelnej terapie. Už v minulom článku Biolampy - zázrak alebo hlúposť? sme zistili, že blahodárne účinky svetelnej terapie sú známe už od nepamäti, no v tom dnešnom si priblížime konkrétne druhy ochorení, na ktoré sa biolampy dajú účinne použi...

Biolampy - zázrak alebo hlúposť?

Biolampy - zázrak alebo hlúposť?

Pre niekoho možno neznámy pojem, pre iného neoceniteľný pomocník. Moderná a bezbolestná terapia svetlom, ktorá je dlhoročne overenou, klinicky testovanou a prakticky využívanou liečebnou metódou s miliónmi spokojných a vďačných pacientov.

Liečba svetlom drží krok spolu s ľudstvom. Tak ako sa vyvíjalo ľudstvo, vyvíjala sa aj me...

Lymfatický systém a lymfatické uzliny

Lymfatický systém a lymfatické uzliny

Lymfatický systém je veľmi dôležitou súčasťou imunitného systému, ktorý zabezpečuje obranyschopnosť organizmu, a niekedy sa dokonca nazýva aj čističkou odpadových látok tela. Tento systém je tvorený lymfatickými cievami uzlinami a z funkcie orgánov to je hlavne žalúdok a črevá. Cez lymfatický systém preteká tekutina lym...

Prevencia proti vzniku kŕčových žíl

Prevencia proti vzniku kŕčových žíl

Aj vy máte podozrenie na vznik kŕčových žíl na vašich nohách, alebo nimi už dokonca trpíte. To najlepšie, čo môžete urobiť pre svoje nohy, je neustále v nich udržiavať cirkulujúcu krv. Podrobnejšie o ďalších zásadách prevencie a o tipoch ako predchádzať vzniku kŕčových a rozšírených žiliek, prípadne ako utlmiť ich výv...

Kŕčové žily

Kŕčové žily

Kŕčové žily (ďalej v článku aj varixy ) sú rozšírené žily, ktoré sa vyskytujú v dolných končatinách. Často tmavomodrej farby, objavujúce sa v blízkosti alebo na povrchu pokožky. Kŕčové žily sa neobjavujú náhle, ale vyvíjajú sa postupne v priebehu života a ich vývoj môže trvať aj niekoľko rokov. Hoci bývajú veľak...