Úvodná stránka Viete, že ... Vaše telo Inkontinencia - neovplyvniteľný únik moču

Inkontinencia - neovplyvniteľný únik moču

Usmiate ženyInkontinenciou sa v medicíne označuje samovoľný neovplyvniteľný únik moču. Dochádza k nemu pri narušení základných funkcií dolných močových ciest (močový mechúr a močová trubica), ktorých úlohou je udržať moč a ovládať jeho vyprázdňovanie. K samovoľnému odkvapkávaniu či odtekaniu môže dochádzať aj dôsledkom rôznych iných chorôb.

Medzi tieto choroby sa najčastejšie zaraďuje infekcia močových ciest, pokles panvového dna, zväčšenie prostaty, poruchy mozgu alebo miechy a tiež zhubné nádory.

Typický vek?

Inkontinenciou môžu trpieť ľudia v ktoromkoľvek  veku, a môže byť dôsledkom vrodených porúch. Príčin vzniku inkontinencie existuje celá rada od rôznych chorôb, až po celkové ochabnutie svalstva. Niekedy je aj následkom závažnejšej operácie. Vo vyššom veku je dôsledkom ochabnutia svalstva alebo rozvoja dlhodobo neliečených ochorení. 

Praktické rady na každý deň:

Usmiate ženy     Poraďte sa s lekárom už pri začínajúcich problémoch 
    Zoznámte sa s cvikmi pre posilnenie príslušného svalstva
    Nepodceňujte žiadnu radu - lieky, cvičenie, pomôcky pre inkontinentných 
    Informujte sa včas
o dostupných pomôckach a o možnostiach, ktoré Vám môžu byť poskytnuté 
    Dodržujte hygienu - dodáva sebavedomie 
    Nebojte sa spoločnosti, pomôcky pre inkontinentných to umožňujú 
    Žiadajte lekára o radu i o vhodné pomôcky, a nechajte si vysvetliť, ako ich používať 
    Udržujte kvalitu pokožky špeciálnymi prípravkami na ošetrovanie inkontinenciou namáhanej pokožky

Ako problém riešiť?

Vzhľadom k tomu, že situácia niekedy vážne poškodzuje sebavedomie narušuje súkromný život a partnerské vzťahy, je vhodné prijať určité opatrenia.

Ľudia, ktorí touto poruchou trpia, sa za svoj stav väčšinou hanbia, pretože im prináša neprijateľnú hygienickú situáciu. Naviac sa cítia vyradení zo spoločnosti a v neustálom strachu zo strápnenia sa izolujú doma. Pričom môžu žiť plnohodnotným životom. Je dôležité mať na pamäti, že z každého problému existuje východisko.

Nájsť uspokojivé lieky alebo vykonať chirurgický zákrok, žiaľ nie je pre každého postihnutého vhodné alebo možné. Existujú však riešenia, ktoré umožňujú to hlavné, vrátiť človeka do spoločnosti. K tomu existujú rôzne pomôcky proti úniku moču, prípadne stolice.

A pozor, trochu odbornosti, pomôcky delíme na savé, zberné a obštrukčné. V posledných rokoch vystupujú do popredia tzv. savé pomôcky, predovšetkým pre svoje jednoduché použitie a veľmi komfortné vlastnosti.

Podľa množstva úniku potom možno používať vložky, vkladacie plienky, podložky a plienkové nohavičky rôznych veľkostí so savosťou až nad 3 litre tekutiny. Všetky tieto pomôcky majú jednu spoločnú vlastnosť, vedľa osobného komfortu, predovšetkým pocitu sucha, zaisťujú aj kvalitnú neutralizáciu zápachu. Okrem toho na trhu existuje aj špeciálna kozmetika, ktorá dokonale vytvára príjemnú arómu a kvalitne ošetruje veľmi namáhanú pokožku.

Zdroje: Čo je inkontinencia  Autor: Tatiana Šúryová

Share/Save/Bookmark
 

Ako bojovať s únavou - 2. časť

Ako bojovať s únavou - 2. časť

V nasledujúcej už druhej časti článku o únave vám priblížime ďalších 7 príčin jej vzniku a rady a tipy ako s ňou bojovať. Ak ste ešte nečítali prvú časť článku, kliknite na nasledovný odkaz: Ako bojovať s únavou – 1. časť

7. Príčina: Skrytá infekcia močových ciest

Ak ste niekedy mali infekciu močových ciest , pravde...

Ako bojovať s únavou - 1. časť

Ako bojovať s únavou - 1. časť

Únavu ako pojem je veľmi ťažké definovať, pretože každý z nás má vlastnú predstavu o tom, čo znamená byť unavený. Každý z nás je z času na čas unavený a najčastejším dôvodom je samozrejme nedostatok spánku. V nasledujúcej dvojdielnej sérii článkov o únave vám priblížime spolu 13 najčastejších príčin únavy a ospa...

Použitie biolámp

Použitie biolámp

V pokračovaní nášho seriálu o biolampách sa budeme venovať možnostiam použitia svetelnej terapie. Už v minulom článku Biolampy - zázrak alebo hlúposť? sme zistili, že blahodárne účinky svetelnej terapie sú známe už od nepamäti, no v tom dnešnom si priblížime konkrétne druhy ochorení, na ktoré sa biolampy dajú účinne použi...

Biolampy - zázrak alebo hlúposť?

Biolampy - zázrak alebo hlúposť?

Pre niekoho možno neznámy pojem, pre iného neoceniteľný pomocník. Moderná a bezbolestná terapia svetlom, ktorá je dlhoročne overenou, klinicky testovanou a prakticky využívanou liečebnou metódou s miliónmi spokojných a vďačných pacientov.

Liečba svetlom drží krok spolu s ľudstvom. Tak ako sa vyvíjalo ľudstvo, vyvíjala sa aj me...

Lymfatický systém a lymfatické uzliny

Lymfatický systém a lymfatické uzliny

Lymfatický systém je veľmi dôležitou súčasťou imunitného systému, ktorý zabezpečuje obranyschopnosť organizmu, a niekedy sa dokonca nazýva aj čističkou odpadových látok tela. Tento systém je tvorený lymfatickými cievami uzlinami a z funkcie orgánov to je hlavne žalúdok a črevá. Cez lymfatický systém preteká tekutina lym...

Prevencia proti vzniku kŕčových žíl

Prevencia proti vzniku kŕčových žíl

Aj vy máte podozrenie na vznik kŕčových žíl na vašich nohách, alebo nimi už dokonca trpíte. To najlepšie, čo môžete urobiť pre svoje nohy, je neustále v nich udržiavať cirkulujúcu krv. Podrobnejšie o ďalších zásadách prevencie a o tipoch ako predchádzať vzniku kŕčových a rozšírených žiliek, prípadne ako utlmiť ich výv...

Kŕčové žily

Kŕčové žily

Kŕčové žily (ďalej v článku aj varixy ) sú rozšírené žily, ktoré sa vyskytujú v dolných končatinách. Často tmavomodrej farby, objavujúce sa v blízkosti alebo na povrchu pokožky. Kŕčové žily sa neobjavujú náhle, ale vyvíjajú sa postupne v priebehu života a ich vývoj môže trvať aj niekoľko rokov. Hoci bývajú veľak...