Úvodná stránka Viete, že ... Vaše telo Kŕčové žily

Kŕčové žily

Kŕčové žilyKŕčové žily (ďalej v článku aj varixy) sú rozšírené žily, ktoré sa vyskytujú v dolných končatinách. Často tmavomodrej farby, objavujúce sa v blízkosti alebo na povrchu pokožky. Kŕčové žily sa neobjavujú náhle, ale vyvíjajú sa postupne v priebehu života a ich vývoj môže trvať aj niekoľko rokov. Hoci bývajú veľakrát dedičné, môžu postihnúť hocikoho.

Jedným z faktorov rozvoja varixov je aj práca, ktorá vyžaduje státie alebo sedenie po dlhú dobu, čo spôsobuje, že žily v nohách sa zbavujú pravidelného krvného toku, ktorý nastáva v prípade pohybu svalov, či už pri chôdzi alebo iných aktivitách.

V priebehu dňa tečie krv zo srdca do zvyšku tela prostredníctvom tepien. Následne sa vracia do srdca cez žily. Najprv sa hromadí v malých povrchových žilách a potom preteká do väčších žíl, kde sú jednosmerné chlopne, ktoré zabraňujú spiatočnému chodu krvi.

V zdravých žilách tieto chlopne zabezpečujú, že krv smeruje nahor a dovnútra smerom k srdcu a k pľúcam. V prípade, ak jedna alebo niekoľko týchto chlopní nepracuje správne, trochu krvi uniká a tečie späť dolu do nôh. To spôsobí, že žily sa preplnia krvou a dochádza  k vytvoreniu malých povrchových hrčí pod kožou. Keďže žily sa naďalej oslabujú, stále viac a viac krvi sa hromadí pod tlakom a spôsobuje opuch.

Ako zistím, či mám kŕčové žily?Porovnanie - normálna a kŕčová žila

Najčastejšie príznaky kŕčových žíl sú nasledovné:

Vydútá hrča tesne pod kožou
Opuch, svrbenie, vyrážky alebo pálenie
Bolesť a únava
Chvenie prípadne až kŕče počas noci
Vyblednutá nahnedlá pokožka v oblasti členkov

Dva alebo viac z uvedených príznakov súčasne môžu byť príznakom kŕčových žíl. Vyrážky alebo kožné vredy v oblasti členka, prípadne v  dolnej časti nôh bývajú takisto indikátormi kŕčových žíl.

Kŕčové žily sa vyskytujú celkom často a vo všeobecnosti nie sú spájané s veľmi vážnymi zdravotnými problémami, ale môžu byť bolestivé, neatraktívne a v priebehu času sa môžu zhoršovať. Kŕčové žily môžu spôsobovať zväčšovanie a opuch nôh a chodidiel. Koža v okolí žily môže tiež svrbieť alebo páliť, tiež môžeme pociťovať únavu a nepokoj na svaloch na nohách.

Koho najčastejšie postihujú kŕčové žily?

Aj napriek tomu, že jednoznačná príčina vzniku kŕčových žíl nie je známa, existuje niekoľko rizikových faktorov, ktoré boli zistené.

Dedičnosť

Kŕčové žily majú tendenciu vyskytovať sa v rodine. Ak vaši rodičia, starí rodičia, tety alebo ostatní členovia rodiny mali kŕčové žily, je pravdepodobné, že sa rozvinú aj u vás. Defekt v žilovej stene alebo chlopni je najviac podieľajúcim sa faktorom pri vzniku kŕčových žíl.

Vek

Kŕčové žily sa vyskytujú a rozvíjajú v súlade s vekom. Ako postupne starneme, elastické vlákna v našich telesných tkanivách sa rozčleňujú a oslabujú, čo vedie k zvrásneniu pokožky a oslabeniu ciev.

Pohlavie

Predovšetkým vďaka produkcii progesterónu (jeden z hlavných ženských hormónov), sa kŕčové žily vyskytujú častejšie u žien, ako u mužov – približne v pomere štyri ku jednej.

Obezita

Nadmerná telesná hmotnosť zvyšuje tlak na žilné chlopne a dochádza k ich oslabeniu.

Hormonálne zmeny

Zmeny v hormonálnej hladine zaznamenané v puberte, antikoncepcia, tehotenstvo, ale aj menopauza bývajú rizikovými faktormi pri vzniku kŕčových žíl.

Tehotenstvo

Zvýšená hladina progesterónu, objemu krvi v tele a tlak na panvové žily, to všetko prispieva k tvorbe kŕčových žíl.

Povolanie

U ľudí, ktorých pracovné miesta vyžadujú, aby stáli alebo sedeli počas dlhej doby je väčšie riziko vzniku kŕčových žíl. Počas sedenia či státia sú chlopne v žilách dolných končatín pod zvýšeným tlakom, ktorých ich v konečnom dôsledku oslabuje.

Zdroje: Varicose Veins, Vein Disease  Autor: Tatiana Šúryová

Share/Save/Bookmark
 

Komentárov 

 
0 # RE: Kŕčové žilyJanka 2016-03-31 20:35
odporúčam hlavne mamičkám ktoré majú kŕčové žily tak ako som mala aj ja skúsiť gél priessnitz na žily a cievy, rýchlo veľmi rýchlo pomáha od opuchu
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # varixyVeronika 2016-05-28 13:37
po dlhoročných skúsenostiach s kŕčovými žilami viem odporučiť priessnitz gél, je to dobrá s.o.s pomoc vždy keď ma nohy bolia, keď mám napuchnuté kŕčové žily
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Ako bojovať s únavou - 2. časť

Ako bojovať s únavou - 2. časť

V nasledujúcej už druhej časti článku o únave vám priblížime ďalších 7 príčin jej vzniku a rady a tipy ako s ňou bojovať. Ak ste ešte nečítali prvú časť článku, kliknite na nasledovný odkaz: Ako bojovať s únavou – 1. časť

7. Príčina: Skrytá infekcia močových ciest

Ak ste niekedy mali infekciu močových ciest , pravde...

Ako bojovať s únavou - 1. časť

Ako bojovať s únavou - 1. časť

Únavu ako pojem je veľmi ťažké definovať, pretože každý z nás má vlastnú predstavu o tom, čo znamená byť unavený. Každý z nás je z času na čas unavený a najčastejším dôvodom je samozrejme nedostatok spánku. V nasledujúcej dvojdielnej sérii článkov o únave vám priblížime spolu 13 najčastejších príčin únavy a ospa...

Použitie biolámp

Použitie biolámp

V pokračovaní nášho seriálu o biolampách sa budeme venovať možnostiam použitia svetelnej terapie. Už v minulom článku Biolampy - zázrak alebo hlúposť? sme zistili, že blahodárne účinky svetelnej terapie sú známe už od nepamäti, no v tom dnešnom si priblížime konkrétne druhy ochorení, na ktoré sa biolampy dajú účinne použi...

Biolampy - zázrak alebo hlúposť?

Biolampy - zázrak alebo hlúposť?

Pre niekoho možno neznámy pojem, pre iného neoceniteľný pomocník. Moderná a bezbolestná terapia svetlom, ktorá je dlhoročne overenou, klinicky testovanou a prakticky využívanou liečebnou metódou s miliónmi spokojných a vďačných pacientov.

Liečba svetlom drží krok spolu s ľudstvom. Tak ako sa vyvíjalo ľudstvo, vyvíjala sa aj me...

Lymfatický systém a lymfatické uzliny

Lymfatický systém a lymfatické uzliny

Lymfatický systém je veľmi dôležitou súčasťou imunitného systému, ktorý zabezpečuje obranyschopnosť organizmu, a niekedy sa dokonca nazýva aj čističkou odpadových látok tela. Tento systém je tvorený lymfatickými cievami uzlinami a z funkcie orgánov to je hlavne žalúdok a črevá. Cez lymfatický systém preteká tekutina lym...

Prevencia proti vzniku kŕčových žíl

Prevencia proti vzniku kŕčových žíl

Aj vy máte podozrenie na vznik kŕčových žíl na vašich nohách, alebo nimi už dokonca trpíte. To najlepšie, čo môžete urobiť pre svoje nohy, je neustále v nich udržiavať cirkulujúcu krv. Podrobnejšie o ďalších zásadách prevencie a o tipoch ako predchádzať vzniku kŕčových a rozšírených žiliek, prípadne ako utlmiť ich výv...

Kŕčové žily

Kŕčové žily

Kŕčové žily (ďalej v článku aj varixy ) sú rozšírené žily, ktoré sa vyskytujú v dolných končatinách. Často tmavomodrej farby, objavujúce sa v blízkosti alebo na povrchu pokožky. Kŕčové žily sa neobjavujú náhle, ale vyvíjajú sa postupne v priebehu života a ich vývoj môže trvať aj niekoľko rokov. Hoci bývajú veľak...