Úvodná stránka Viete, že ... Vaše telo Lymfatický systém a lymfatické uzliny

Lymfatický systém a lymfatické uzliny

Lymfatický systémLymfatický systém je veľmi dôležitou súčasťou imunitného systému, ktorý zabezpečuje obranyschopnosť organizmu, a niekedy sa dokonca nazýva aj čističkou odpadových látok tela. Tento systém je tvorený lymfatickými cievami uzlinami a z funkcie orgánov to je hlavne žalúdok a črevá. Cez lymfatický systém preteká tekutina lymfa, ktorá sa filtruje pomocou lymfatických uzlín.

Tu sa aj teda odchytávajú baktérie, vírusy a iné cudzie látky, ktoré sú následne zničené špeciálnymi bielymi krvinkami, nazývanými leukocyty.

Čo sú lymfatické uzliny?

Lymfatické uzliny sú malé žľazy fazuľového tvaru vyskytujúce sa po celom tele. Sú súčasťou lymfatického systému, ktorý prenáša tekutiny, živiny a odpad medzi telesnými tkanivami a krvným obehom.

Lymfatické uzliny sú rozmiestnené jednotlivo alebo v skupinách, a môžu byť malé ako špendlíková hlavička alebo veľké ako oliva. Skupiny lymfatických uzlín môžeme cítiť na krku, v slabinách a tiež v podpazuší. Vo všeobecnosti uzliny nie sú bolestivé a väčšinu z nich si v tele nedokážeme nahmatať.Lymfatický systém

Porucha lymfatického systému sa môže prejaviť hneď niekoľkými príznakmi ako je napríklad únava nôh a následne aj celého tela, opuch členkov, opuch v bruchu, ktorý býva často prisudzovaný obezite, opuchy lymfatických uzlín a očných viečok. Ďalším príznakom môžu byť aj dychové ťažkosti bez akýchkoľvek vonkajších príčin, sklon k infekčným chorobám, ale aj vznik nádorových ochorení.

Čo spôsobuje opuch lymfatických uzlín?

Lymfatické uzliny sa môžu zväčšiť v prípadoch ako je infekcia, zranenie alebo nádor, ktorý sa vyvíja v lymfatických uzlinách alebo v ich blízkosti. Podľa toho, ktoré lymfatické uzliny sú zväčšené môžeme identifikovať problém.

Uzliny na obidvoch stranách krku, pod čeľusťou alebo za ušami zvyčajne opuchnú, ak je človek prechladnutý alebo ak ho trápi bolesť hrdla. Uzliny sa tiež môžu zväčšovať po zranení, ako porezanie či hryznutie v blízkosti žľazy, ale aj v prípade nádoru a infekcie v ústach, na hlave alebo na krku.

Uzliny v podpazuší sa môžu zväčšovať následkom zranenia alebo infekcie ramena alebo ruky. Vzácnou príčinou opuchu môže byť rakovina prsníka či lymfóm.

Lymfatické uzliny v slabinách, sa zväčšujú po zranení alebo infekcii na nohe, trieslach alebo genitáliách. V zriedkavých prípadoch lymfóm alebo melanóm môžu spôsobovať opuch v tejto oblasti.

Uzliny nad kľúčnou kosťou sa môžu zväčšovať v dôsledku infekcie alebo nádoru v oblasti pľúc, pŕs, krku alebo brucha.

Čo to znamená ak dôjde k opuchnutiu viacerých lymfatických uzlín zároveň?

K zväčšeniu alebo opuchnutiu viacerých lymfatických uzlín dochádza v prípade tzv. generalizovanej lymfadenopatie, ktorú môžu spôsobiť:

Vírusové ochorenia ako sú osýpky, rubeola, ovčie kiahne alebo mumps
Mononukleóza, ktorá má za následok horúčku, bolesť v krku a únavu 
Rakoviny, ako je leukémia, Hodgkinova choroba, a Non-Hodgkinov lymfóm 
AIDS (syndróm získanej zlyhania imunity) , ktorý sa vyvíja po nákaze HIV 
Syfilis

Ako je možné liečiť opuchnuté lymfatické uzliny?

Liečba opuchnutých uzlín je zameraná na odstránenie príčiny. Bakteriálnu infekciu je možné liečiť pomocou antibiotík, zatiaľ čo vírusovú infekciu môže človek prekonať bez väčších zásahov. V prípade podozrenia vzniku rakoviny sa vykonáva biopsia.

Akékoľvek opuchnuté lymfatické uzliny, ktoré ani po mesiaci nezmiznú, alebo sa nevrátia do pôvodnej veľkosti si nechajte skontrolovať svojím lekárom.

Zdroje: Swollen Lymph Nodes Autor: Tatiana Šúryová

Share/Save/Bookmark
 

Ako bojovať s únavou - 2. časť

Ako bojovať s únavou - 2. časť

V nasledujúcej už druhej časti článku o únave vám priblížime ďalších 7 príčin jej vzniku a rady a tipy ako s ňou bojovať. Ak ste ešte nečítali prvú časť článku, kliknite na nasledovný odkaz: Ako bojovať s únavou – 1. časť

7. Príčina: Skrytá infekcia močových ciest

Ak ste niekedy mali infekciu močových ciest , pravde...

Ako bojovať s únavou - 1. časť

Ako bojovať s únavou - 1. časť

Únavu ako pojem je veľmi ťažké definovať, pretože každý z nás má vlastnú predstavu o tom, čo znamená byť unavený. Každý z nás je z času na čas unavený a najčastejším dôvodom je samozrejme nedostatok spánku. V nasledujúcej dvojdielnej sérii článkov o únave vám priblížime spolu 13 najčastejších príčin únavy a ospa...

Použitie biolámp

Použitie biolámp

V pokračovaní nášho seriálu o biolampách sa budeme venovať možnostiam použitia svetelnej terapie. Už v minulom článku Biolampy - zázrak alebo hlúposť? sme zistili, že blahodárne účinky svetelnej terapie sú známe už od nepamäti, no v tom dnešnom si priblížime konkrétne druhy ochorení, na ktoré sa biolampy dajú účinne použi...

Biolampy - zázrak alebo hlúposť?

Biolampy - zázrak alebo hlúposť?

Pre niekoho možno neznámy pojem, pre iného neoceniteľný pomocník. Moderná a bezbolestná terapia svetlom, ktorá je dlhoročne overenou, klinicky testovanou a prakticky využívanou liečebnou metódou s miliónmi spokojných a vďačných pacientov.

Liečba svetlom drží krok spolu s ľudstvom. Tak ako sa vyvíjalo ľudstvo, vyvíjala sa aj me...

Lymfatický systém a lymfatické uzliny

Lymfatický systém a lymfatické uzliny

Lymfatický systém je veľmi dôležitou súčasťou imunitného systému, ktorý zabezpečuje obranyschopnosť organizmu, a niekedy sa dokonca nazýva aj čističkou odpadových látok tela. Tento systém je tvorený lymfatickými cievami uzlinami a z funkcie orgánov to je hlavne žalúdok a črevá. Cez lymfatický systém preteká tekutina lym...

Prevencia proti vzniku kŕčových žíl

Prevencia proti vzniku kŕčových žíl

Aj vy máte podozrenie na vznik kŕčových žíl na vašich nohách, alebo nimi už dokonca trpíte. To najlepšie, čo môžete urobiť pre svoje nohy, je neustále v nich udržiavať cirkulujúcu krv. Podrobnejšie o ďalších zásadách prevencie a o tipoch ako predchádzať vzniku kŕčových a rozšírených žiliek, prípadne ako utlmiť ich výv...

Kŕčové žily

Kŕčové žily

Kŕčové žily (ďalej v článku aj varixy ) sú rozšírené žily, ktoré sa vyskytujú v dolných končatinách. Často tmavomodrej farby, objavujúce sa v blízkosti alebo na povrchu pokožky. Kŕčové žily sa neobjavujú náhle, ale vyvíjajú sa postupne v priebehu života a ich vývoj môže trvať aj niekoľko rokov. Hoci bývajú veľak...