Úvodná stránka Viete, že ... Vaše telo Prevencia proti vzniku kŕčových žíl

Prevencia proti vzniku kŕčových žíl

Nohy ležiacej ženyAj vy máte podozrenie na vznik kŕčových žíl na vašich nohách, alebo nimi už dokonca trpíte. To najlepšie, čo môžete urobiť pre svoje nohy, je neustále v nich udržiavať cirkulujúcu krv. Podrobnejšie o ďalších zásadách prevencie a o tipoch ako predchádzať vzniku kŕčových a rozšírených žiliek, prípadne ako utlmiť ich vývoj sa dočítate v nasledujúcom článku.

1. Stojíte na mieste – uvoľňujte lýtkové svaly

Skúste premýšľať o vašich lýtkových svaloch ako o „srdci“ vášho krvného obehu. Ak dlhú dobu stojíte alebo sedíte nájdite si čas a doprajte svojim nohám aspoň krátku chôdzu, prípadne si nohy vyložte do zvýšenej polohy. Môžete tiež vyskúšať stlačiť všetky prsty na nohách naraz, alebo opakovane sa pohybovať smerom hore a dolu na špičkách. Trasenie nôh nie je v tomto prípade moc efektívne. Potrebujete, aby vaše svaly pracovali. Vyvarujte sa sedeniu s prekríženými nohami.

2. Vyhýbajte sa sťahujúcemu oblečeniu na bežné nosenieMladá žena s podkolienkami proti vzniku kŕčových žíl

Silonky pod kolená alebo ponožky môžu blokovať pohyb krvi v nohách. Aby mohli žilné steny preniknúť cez túto bariéru, musia sa rozšíriť. Výsledkom je,že chlopne strácajú svoju pevnosť, následne začínajú ochabovať a postupne dochádza k vzniku kŕčových žíl. Zvoľte preto radšej zvýšené podporné silonkyalebo pančuchy.

Mnohé výdajne zdravotníckych pomôcok majú vo svojom sortimente špeciálne ponožky, silonkypančuchy vhodné pre vaše nohy, a zároveň sú dostupné v rôznych módnych farbách. Tieto silonky využívajú jemný stúpajúci tlak na nohu od chodidla nahor, ktorý pomáha znižovať rozšírenie žilných stien. Tlak je najväčší v členku a postupne sa zmenšuje, až dosiahne oblasť kolien. Tieto silonky je možné zakúpiť voľne alebo ich môžete získať na poukaz od lekára.

3. Kontrolujte si váhu

Väčšina, avšak nie všetky štúdie uvádzajú obezitu ako faktor rozvoja kŕčových a rozšírených žiliek. Ak trpíte nadváhou bolo by namieste premýšľať o možnosti chudnutia. Výsledky chudnutia by sa mali dostaviť pomocou redukcie kalórií a programu na cvičenie.

4. Tehotenstvo môže rozšíriť žily

Tehotenstvo spôsobuje zvýšenie množstva hormónov v tele. Estrogén uvoľňuje hladké svalstvo a kolagénové vlákna, čo môže prispieť k tomu, že žilné steny sa rozširujú. Okrem toho množstvo krvi v systéme sa zvýši o maximálne 40%. Žily sa môžu meniť veľmi rýchlo už počas prvých piatich týždňov tehotenstva, pričom žena ani nemusí vedieť, že je tehotná.

Asi u 70% žien, ktoré otehotneli a zdedili rodinný gén, sa kŕčové žily vyvíjajú rýchlejšie. Dobrou správou je, že mnoho z týchto žíl zmizne v priebehu 4 až 6 týždňov po ukončení dojčenia. U väčšiny žien je to až tretie tehotenstvo, kedy dochádza k vzniku kŕčových alebo rozšírených žiliek, ktoré nezmiznú a vyžadujú liečbu. Opäť platí, že sú dôležité podporné pančuchy alebo silonky, cvičenieregulácia hmotnosti.

5. Vyhýbajte sa každodennému noseniu topánok s vysokým opätkom

Vysoké opätky nie sú práve v trende pre vaše žily. Ak budete nosiť podpätky väčšie ako 5 cm každý deň, vaše lýtkové svaly nebudú efektívne pumpovať krv z vašich nôh. Noste radšej obuv na nižšom podpätku a ak je možné aj s pružnou výstelkou.

6. Vyhýbajte sa dlhodobému teplu

Ak je to možné neostávajte zbytočne dlhú dobu na slnku a snažte sa obmedziť horúce kúpele. Vašim nohám radšej doprajte studenú sprchu, ktorá pomáha spevneniu vašich žilných stien.

Zdroj: Varicose veins: prevention tips Autor: Tatiana Šúryová

Share/Save/Bookmark
 

Ako bojovať s únavou - 2. časť

Ako bojovať s únavou - 2. časť

V nasledujúcej už druhej časti článku o únave vám priblížime ďalších 7 príčin jej vzniku a rady a tipy ako s ňou bojovať. Ak ste ešte nečítali prvú časť článku, kliknite na nasledovný odkaz: Ako bojovať s únavou – 1. časť

7. Príčina: Skrytá infekcia močových ciest

Ak ste niekedy mali infekciu močových ciest , pravde...

Ako bojovať s únavou - 1. časť

Ako bojovať s únavou - 1. časť

Únavu ako pojem je veľmi ťažké definovať, pretože každý z nás má vlastnú predstavu o tom, čo znamená byť unavený. Každý z nás je z času na čas unavený a najčastejším dôvodom je samozrejme nedostatok spánku. V nasledujúcej dvojdielnej sérii článkov o únave vám priblížime spolu 13 najčastejších príčin únavy a ospa...

Použitie biolámp

Použitie biolámp

V pokračovaní nášho seriálu o biolampách sa budeme venovať možnostiam použitia svetelnej terapie. Už v minulom článku Biolampy - zázrak alebo hlúposť? sme zistili, že blahodárne účinky svetelnej terapie sú známe už od nepamäti, no v tom dnešnom si priblížime konkrétne druhy ochorení, na ktoré sa biolampy dajú účinne použi...

Biolampy - zázrak alebo hlúposť?

Biolampy - zázrak alebo hlúposť?

Pre niekoho možno neznámy pojem, pre iného neoceniteľný pomocník. Moderná a bezbolestná terapia svetlom, ktorá je dlhoročne overenou, klinicky testovanou a prakticky využívanou liečebnou metódou s miliónmi spokojných a vďačných pacientov.

Liečba svetlom drží krok spolu s ľudstvom. Tak ako sa vyvíjalo ľudstvo, vyvíjala sa aj me...

Lymfatický systém a lymfatické uzliny

Lymfatický systém a lymfatické uzliny

Lymfatický systém je veľmi dôležitou súčasťou imunitného systému, ktorý zabezpečuje obranyschopnosť organizmu, a niekedy sa dokonca nazýva aj čističkou odpadových látok tela. Tento systém je tvorený lymfatickými cievami uzlinami a z funkcie orgánov to je hlavne žalúdok a črevá. Cez lymfatický systém preteká tekutina lym...

Prevencia proti vzniku kŕčových žíl

Prevencia proti vzniku kŕčových žíl

Aj vy máte podozrenie na vznik kŕčových žíl na vašich nohách, alebo nimi už dokonca trpíte. To najlepšie, čo môžete urobiť pre svoje nohy, je neustále v nich udržiavať cirkulujúcu krv. Podrobnejšie o ďalších zásadách prevencie a o tipoch ako predchádzať vzniku kŕčových a rozšírených žiliek, prípadne ako utlmiť ich výv...

Kŕčové žily

Kŕčové žily

Kŕčové žily (ďalej v článku aj varixy ) sú rozšírené žily, ktoré sa vyskytujú v dolných končatinách. Často tmavomodrej farby, objavujúce sa v blízkosti alebo na povrchu pokožky. Kŕčové žily sa neobjavujú náhle, ale vyvíjajú sa postupne v priebehu života a ich vývoj môže trvať aj niekoľko rokov. Hoci bývajú veľak...