Úvodná stránka Viete, že ... Zlozvyky Alkohol za volantom

Alkohol za volantom

Zákaz pitiaBezpečné šoférovanie vozidla vyžaduje nielen dobrý zrak a rozlíšenie zvukov, ale aj krátke reakčné doby. Alkohol, ako látka s tlmivým účinkom, zhoršuje všetky tri vyššie uvedené schopnosti. Schopnosť bezpečne riadiť auto alebo akékoľvek vozidlo môže byť narušená aj veľmi nízkou hladinou alkoholu v krvi. Jedno je jasné, alkohol a riadenie auta k sebe jednoducho nepatria.

Ak šoférujete  pod vplyvom alkoholu, ohrozujete život sebe aj ostatným. Takisto podstupujete riziko uväznenia a obvinenia kvôli alkoholu za volantom - do tejto skúsenosti patria súdne trovy, právne poplatky, vyššie sadzby poistenia motorového vozidla, pokuty a prípadne aj strata vodičského preukazu.

Čo je to koncentrácia alkoholu v krvi?Alkohol a šoférovanie

Koncentrácia alkoholu v krvi (označovaná aj BAC – Blood Alcohol Content) je množstvo alkoholu v krvnom riečisku. Pre jeho meranie sa bežne používa jednotka promile. Ak má niekto jedno promile (1 ‰), znamená to, že v každom litri krvi daného človeka je rozpustený 1 ml alkoholu. 

Alkohol je absorbovaný do krvného riečiska prostredníctvom žalúdočnej steny a čriev počas konzumácie. Krvným riečiskom sa dostane alkohol do mozgu a následne je transportovaný s prúdom krvi do pečene, ktorá alkohol odbúra. Avšak pečeň sa dokáže vysporiadať iba približne s 5 gramami alkoholu za hodinu u ženy a s 8 gramami u muža. Čím viac alkoholu človek skonzumuje, tým viac stúpa jeho koncentrácia v krvi.  Avšak presný čas, ktorý telo potrebuje na vstrebanie alkoholu, sa líši človek od človeka.

Koncentrácia alkoholu v krvi je využívaná políciou pre testovanie toho koľko ste vypili. Na Slovensku  je zákonom stanovená nulová tolerancia koncentrácie alkoholu v krvi a pri jej meraní využíva polícia v súčasnosti digitálne alkoholtestery. No v tele človeka môže vznikať aj nepatrné množstvo alkoholu samotným metabolizmom pri konzumácii ovocných štiav alebo konzumáciou nealkoholického piva. Aj z tohto dôvodu je v niektorých krajinách zákonom povolená určitá tolerancia množstva alkoholu v krvi (zvyčajne v rozmedzí od 0,2‰ do 0,8‰).

Tip pre vás: Nešoféruje po požití alkoholu

Existuje niekoľko základných pravidiel ako sa vyvarovať riadeniu motorového vozidla po použití alkoholu: 
Skôr, ako si dáte prvý drink, určite zodpovedného vodiča, ktorý nebude piť alkohol a odvezie vás bezpečne
Ak ste pili, zavolajte si taxík alebo skúste osloviť svojich známych, aby vás prišli vyzdvihnúť
Ak ste sa vybrali na oslavu, večierok alebo niekde do baru vlastným autom a pili ste alkohol, môžete využiť firmy, ktoré fungujú na báze taxi služby a odvážajú zákazníka v jeho vlastnom voze. Služba funguje tak, že po zavolaní na dispečink príjdu v jednom voze dvaja vodiči, z ktorých následne jeden riadi auto zákazníka a druhý robí doprovod pre následný odvoz
Ak ste hostiteľom alebo hostiteľkou večierku uistite sa, že hostia majú určeného vodiča, ktorý nepije  a okrem alkoholických nápojov ponúknite vašim hosťom aj občerstvenie a nealko

Zdroje: Alkohol za volantem, Co je to koncentrace alkoholu v krvi Autor: Tatiana Šúryová

Share/Save/Bookmark
 

Ako prekonať opicu

Ako prekonať opicu

Každý, kto počas večierku alebo celej noci pil príliš veľa, iste zažil nepríjemnú odvrátenú stranu alkoholu – obávanú opicu.  

Hrozné pocity na druhý deň „ráno po“ sa môžu pohybovať v rôznej sile a intenzite, a líšia sa od človeka k človeku. Obvykle však zahŕňajú búšiacu bolesť v hlav...

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 3. časť

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 3. časť

Túžba po alkohole pretrváva u každého človeka rôzne dlhú dobu, ale najdôležitejšie je, že začína a končí. Obdobie, kedy je človek sužovaný túžbou po alkohole je možné skrátiť tým, že niečo podnikne a vďaka tomu príde na nové myšlienky.

Skôr ako sa pustíte do čítania tohto článku, odporúčame vám prečítať si...

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 2. časť

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 2. časť

V nasledovnej druhej časti o liečení alkoholizmu, vám priblížime ďalšie 3 kroky, ktoré súvisia s prekonávaním problémov s alkoholom. Skôr než sa pustíte do čítania tohto článku, odporúčame vám prečítať si:

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 1. časť

Ak ste alkoholik, čo podľa definície znamená že nie ste sch...

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 1. časť

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 1. časť

Odvykanie od závislosti na alkohole býva väčšinou dlhá a hrboľatá cesta. Niekedy sa to môže zdať nemožným. Ale nie je. Ak ste pripravený prestať piť a ochotný prijať pomoc, môžete sa zotaviť z  alkoholizmu a nadmerného užívania alkoholu bez ohľadu na stupeň závislosti od alkoholu, a bez ohľadu na to, ako s...

Alkohol za volantom

Alkohol za volantom

Bezpečné šoférovanie vozidla vyžaduje nielen dobrý zrak a rozlíšenie zvukov, ale aj krátke reakčné doby. Alkohol, ako látka s tlmivým účinkom, zhoršuje všetky tri vyššie uvedené schopnosti. Schopnosť bezpečne riadiť auto alebo akékoľvek vozidlo môže byť narušená aj veľmi nízkou hladinou alkoholu v krvi. Jedno je jasné, al...

Alkoholizmus - príznaky, diagnóza a starostlivosť

Alkoholizmus - príznaky, diagnóza a starostlivosť

Užívanie alkoholických nápojov v miernom množstve pôsobí relaxačne a v niektorých prípadoch môže mať dokonca priaznivý vplyv na zdravie srdca. Avšak alkohol v nadmernom množstve pôsobí pre ľudský organizmu ako jed a je považovaný za drogu. Alkoholizmus patrí medzi najzávažnejšie a najrozšírenejšie formy závislostí.

Táto z...

Alkoholizmus

Alkoholizmus

Alkoholizmus je chronické progresívne ochorenie, pri ktorom človek túži po alkohole aj napriek opakovaným problémom, ktoré sú spojené s jeho užívaním (ako je napr. strata zamestnania). Stať sa závislým na alkohole je postupný proces, ktorý prebieha tým, že sa mení úroveň chemikálií v mozgu. Za zmenou hladiny najmä gama-aminomasl...