Úvodná stránka Viete, že ... Zlozvyky Alkoholizmus

Alkoholizmus

Alkoholizmus je chronické progresívne ochorenie, pri ktorom človek túži po alkohole aj napriek opakovaným problémom, ktoré sú spojené s jeho užívaním (ako je napr. strata zamestnania). Stať sa závislým na alkohole je postupný proces, ktorý prebieha tým, že sa mení úroveň chemikálií v mozgu. Za zmenou hladiny najmä gama-aminomaslovej kyselinydopamínu stojí alkohol.

Gama-aminomaslová kyselina vás zastaví pred impulzívnym konaním a dopamín je spojený so slastnými pocitmi. Ako sa mení týchto chemikálii v tele, človek nevyhnutne potrebuje alkohol, aby sa mohol znova cítiť dobre.

Príčina?

Príčina alkoholizmu sa zdá byť zmesou genetických, fyzických, psychických, environmentálnych a sociálnych faktorov, ktoré sa líšia medzi jedincami. Genetické faktory sú považované za kľúčové: riziko konkrétnej osoby stať sa alkoholikom je štyri až päťkrát vyššie v prípade, ak rodič je alkoholik. Niektoré deti závislých alkoholikov prekonávajú dedičné vzory aj tým, že nepijú vôbec žiadny alkohol.

Ďalšie faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko závislosti na alkohole sú nasledovné:

Predčasné začatie konzumácie alkoholu, vo veku 16 rokov alebo skôr
Konzumácia viac ako 1-2 alkoholických nápojov denne
Fajčenie cigariet (najmä tínedžeri)
Neustály stres pôsobiaci na človeka
Existujúce psychické poruchy (napríklad depresie alebo úzkosti)
Muži majú väčší sklon k alkoholizmu ako ženy
Rozvrátený domov

Čo spôsobuje alkoholizmus?

Chronický alkoholizmus je ochorenie, ktoré sa vyznačuje neustálou túžbou po zvýšení tolerancie fyzickej závislosti a stratou kontroly nad pitím alkoholu. Fyzická závislosť na alkohole môže, ale vôbec nemusí byť očividná ostatným ľuďom. Zatiaľ čo niektorí chronickí alkoholici sa dokážu riadne opiť, ostatní sa snažia kontrolovať, aby zvládanie každodenných záležitostí vypadalo normálnym spôsobom.

Avšak alkoholizmus môže viesť k početným fyzickým ochoreniam, vrátane hypoglykémie, vysokého krvného tlaku, poškodeniam mozgu a srdca, k definitívnemu poškodeniu pečene, rozšíreniu krvných ciev v pokožke alebo k opakujúcemu sa zápalu pankreasu.

Alkoholizmus tiež môže viesť k impotencii u mužov, poškodeniu plodu u tehotných žien a k zvýšeniu rizika vzniku rakoviny hrtana, pažeráka, pečene, prsníka, žalúdka, pankreasu a hornej časti tráviacej sústavy. Silných konzumentov alkoholu postihuje aj porucha pečene a aspoň u jedného z piatich sa rozvíja cirhóza pečene.

Zdroje: Alcoholism, Understanding Alcohol Abuse - the Basics Autor: Tatiana Šúryová

Share/Save/Bookmark
 

Ako prekonať opicu

Ako prekonať opicu

Každý, kto počas večierku alebo celej noci pil príliš veľa, iste zažil nepríjemnú odvrátenú stranu alkoholu – obávanú opicu.  

Hrozné pocity na druhý deň „ráno po“ sa môžu pohybovať v rôznej sile a intenzite, a líšia sa od človeka k človeku. Obvykle však zahŕňajú búšiacu bolesť v hlav...

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 3. časť

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 3. časť

Túžba po alkohole pretrváva u každého človeka rôzne dlhú dobu, ale najdôležitejšie je, že začína a končí. Obdobie, kedy je človek sužovaný túžbou po alkohole je možné skrátiť tým, že niečo podnikne a vďaka tomu príde na nové myšlienky.

Skôr ako sa pustíte do čítania tohto článku, odporúčame vám prečítať si...

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 2. časť

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 2. časť

V nasledovnej druhej časti o liečení alkoholizmu, vám priblížime ďalšie 3 kroky, ktoré súvisia s prekonávaním problémov s alkoholom. Skôr než sa pustíte do čítania tohto článku, odporúčame vám prečítať si:

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 1. časť

Ak ste alkoholik, čo podľa definície znamená že nie ste sch...

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 1. časť

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 1. časť

Odvykanie od závislosti na alkohole býva väčšinou dlhá a hrboľatá cesta. Niekedy sa to môže zdať nemožným. Ale nie je. Ak ste pripravený prestať piť a ochotný prijať pomoc, môžete sa zotaviť z  alkoholizmu a nadmerného užívania alkoholu bez ohľadu na stupeň závislosti od alkoholu, a bez ohľadu na to, ako s...

Alkohol za volantom

Alkohol za volantom

Bezpečné šoférovanie vozidla vyžaduje nielen dobrý zrak a rozlíšenie zvukov, ale aj krátke reakčné doby. Alkohol, ako látka s tlmivým účinkom, zhoršuje všetky tri vyššie uvedené schopnosti. Schopnosť bezpečne riadiť auto alebo akékoľvek vozidlo môže byť narušená aj veľmi nízkou hladinou alkoholu v krvi. Jedno je jasné, al...

Alkoholizmus - príznaky, diagnóza a starostlivosť

Alkoholizmus - príznaky, diagnóza a starostlivosť

Užívanie alkoholických nápojov v miernom množstve pôsobí relaxačne a v niektorých prípadoch môže mať dokonca priaznivý vplyv na zdravie srdca. Avšak alkohol v nadmernom množstve pôsobí pre ľudský organizmu ako jed a je považovaný za drogu. Alkoholizmus patrí medzi najzávažnejšie a najrozšírenejšie formy závislostí.

Táto z...

Alkoholizmus

Alkoholizmus

Alkoholizmus je chronické progresívne ochorenie, pri ktorom človek túži po alkohole aj napriek opakovaným problémom, ktoré sú spojené s jeho užívaním (ako je napr. strata zamestnania). Stať sa závislým na alkohole je postupný proces, ktorý prebieha tým, že sa mení úroveň chemikálií v mozgu. Za zmenou hladiny najmä gama-aminomasl...