Úvodná stránka Viete, že ... Zlozvyky Alkoholizmus - príznaky, diagnóza a starostlivosť

Alkoholizmus - príznaky, diagnóza a starostlivosť

Užívanie alkoholických nápojov v miernom množstve pôsobí relaxačne a v niektorých prípadoch môže mať dokonca priaznivý vplyv na zdravie srdca. Avšak alkohol v nadmernom množstve pôsobí pre ľudský organizmu ako jed a je považovaný za drogu. Alkoholizmus patrí medzi najzávažnejšie a najrozšírenejšie formy závislostí.

Táto závislosť môže byť najskôr psychická, kedy sa jedná o odstránenie napätia alebo stresu pôsobiaceho na človeka, a v ďalšom štádiu aj fyzická, kedy sa metabolizmus organizmu dožaduje pravidelného prísunu alkoholu.

Príznaky alkoholizmu

Medzi príznaky alkoholizmu môžme zahrnúť nasledovné:

Pitie osamote alebo v tajnosti
Túžba po alkohole
Neschopnosť kontrolovať skonzumované množstvo alkoholických nápojov
Výpadky pamäte (zabúdanie udalostí alebo konverzácii)
Podráždenosť, v prípade ak človek nedostane nápoj v zvyčajnom čase
Neschopnosť udržať si vzťah alebo prácu
Abstinenčné príznaky, ako je nevoľnosť, potenie, trasenie alebo úzkosť, ktoré sa prejavia, keď človek prestane piť
Neustále zvyšovanie konzumácie alkoholu, aby bolo možné cítiť jeho účinky
Ochorenie pečene

Diagnóza a priebeh návštevy u lekáraMuž s pivom v ruke

Ak sa u vás vyskytujú príznaky spojené s alkoholizmom, mali by ste v blízkej dobe navštíviť svojho lekára. On alebo ona, môže napomôcť stanoveniu diagnózy a poradiť vám pri určení liečby, ktorá môže byť spojená aj s terapiou. Mali by ste to vedieť, pretože väčšina alkoholikov popiera, že má problém a nestáva sa často, aby oni sami vyhľadali odbornú pomoc.

Lekár bude rozoberať vašu históriu a vykoná vám fyzické testy. Otázky, ktoré môže položiť váš lekár: 
Premýšľali ste, že by ste mali znížiť množstvo vypitého alkoholu?
Nahneval vás niekedy váš manžel, priateľ alebo spolupracovník tým, že vás požiadal, aby ste pili menej?
Mávate pocit viny s ohľadom na množstva alkoholu, ktoré vypijete?
Pijete občas skoro ráno alebo doobeda, aby ste mohli začať deň, alebo aby ste sa zbavili trasenia?

Krvné testy vo všeobecnosti nie sú moc nápomocné, keďže ukážu iba nedávnu konzumáciu alkoholu. Ale váš lekár môže nariadiť pečeňové testy, aby zistil, či došlo k poškodeniu pečene alkoholom.

Liečba

Protialkoholická liečba obyčajne začína ambulantnou fázou, no v prípade, že táto forma nie je dostatočne efektívna, je potrebná liečba ústavná. Táto sa realizuje v špecializovaných protialkoholických oddeleniach alebo v špecializovaných ústavoch.

Absolvovanie protialkoholickej liečby je prvým krokom, základom alkoholickej readaptácie a resocializácie. Nie je pre ňu však dostatočným zásahom. Pacient vstupuje do doliečovacieho procesu, v ktorom sa prispôsobuje novým životným situáciám, samozrejme teraz už bez alkoholu. Začína sa proces aktívneho sociálneho učenia, v ktorom sa pacient začleňuje do pracovného a rodinného prostredia. Učí sa nanovo vnímať, prežívať a reagovať na rýchlo sa meniace podmienky spoločenského života. Readaptácia, resocializácia a reedukácia ako súčasť doliečovania si kladú za cieľ predovšetkým prinavrátiť liečenému schopnosti, ktoré stratil následkom nadmerného pitia alkoholu, to znamená zharmonizovať osobnosť abstinujúceho alkoholika.

Preventívna starostlivosť

Ak pijete, pite len s mierou – nie viac ako 2 alkoholické nápoje denne, ak ste muž, a nie viac ako 1 nápoj denne, ak ste žena. Včasná intervencia je kľúčom zvlášť u mladistvých. Ak chcete zabrániť pitiu tínedžerov zvážte nasledovné:

Zostaňte zapojení a zaujímajte sa o život vašich tínedžerov 
Rozprávajte sa otvorene s vašimi deťmi ohľadom rozširovania prítomnosti a nebezpečenstva alkoholu a drog
Stanovte jasné pravidlá ohľadom alkoholu a drog a nevyjednávajte o nich 
Buďte svojim deťom príkladom – nepite príliš veľké množstvo alkoholu a samozrejme neužívajte žiadne drogy 
Naliehavo žiadajte vaše deti, aby prestali fajčiť 
Podporujte svoje deti, aby sa stali aktívnymi v športe, hudbe, umení alebo v iných činnostiach 
Majte prehľad o tom, kde sa vaše deti zdržujú

Zdroj: Alcohol Abuse and Alcoholism, Alcoholism Autor: Tatiana Šúryová

Share/Save/Bookmark
 

Ako prekonať opicu

Ako prekonať opicu

Každý, kto počas večierku alebo celej noci pil príliš veľa, iste zažil nepríjemnú odvrátenú stranu alkoholu – obávanú opicu.  

Hrozné pocity na druhý deň „ráno po“ sa môžu pohybovať v rôznej sile a intenzite, a líšia sa od človeka k človeku. Obvykle však zahŕňajú búšiacu bolesť v hlav...

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 3. časť

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 3. časť

Túžba po alkohole pretrváva u každého človeka rôzne dlhú dobu, ale najdôležitejšie je, že začína a končí. Obdobie, kedy je človek sužovaný túžbou po alkohole je možné skrátiť tým, že niečo podnikne a vďaka tomu príde na nové myšlienky.

Skôr ako sa pustíte do čítania tohto článku, odporúčame vám prečítať si...

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 2. časť

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 2. časť

V nasledovnej druhej časti o liečení alkoholizmu, vám priblížime ďalšie 3 kroky, ktoré súvisia s prekonávaním problémov s alkoholom. Skôr než sa pustíte do čítania tohto článku, odporúčame vám prečítať si:

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 1. časť

Ak ste alkoholik, čo podľa definície znamená že nie ste sch...

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 1. časť

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 1. časť

Odvykanie od závislosti na alkohole býva väčšinou dlhá a hrboľatá cesta. Niekedy sa to môže zdať nemožným. Ale nie je. Ak ste pripravený prestať piť a ochotný prijať pomoc, môžete sa zotaviť z  alkoholizmu a nadmerného užívania alkoholu bez ohľadu na stupeň závislosti od alkoholu, a bez ohľadu na to, ako s...

Alkohol za volantom

Alkohol za volantom

Bezpečné šoférovanie vozidla vyžaduje nielen dobrý zrak a rozlíšenie zvukov, ale aj krátke reakčné doby. Alkohol, ako látka s tlmivým účinkom, zhoršuje všetky tri vyššie uvedené schopnosti. Schopnosť bezpečne riadiť auto alebo akékoľvek vozidlo môže byť narušená aj veľmi nízkou hladinou alkoholu v krvi. Jedno je jasné, al...

Alkoholizmus - príznaky, diagnóza a starostlivosť

Alkoholizmus - príznaky, diagnóza a starostlivosť

Užívanie alkoholických nápojov v miernom množstve pôsobí relaxačne a v niektorých prípadoch môže mať dokonca priaznivý vplyv na zdravie srdca. Avšak alkohol v nadmernom množstve pôsobí pre ľudský organizmu ako jed a je považovaný za drogu. Alkoholizmus patrí medzi najzávažnejšie a najrozšírenejšie formy závislostí.

Táto z...

Alkoholizmus

Alkoholizmus

Alkoholizmus je chronické progresívne ochorenie, pri ktorom človek túži po alkohole aj napriek opakovaným problémom, ktoré sú spojené s jeho užívaním (ako je napr. strata zamestnania). Stať sa závislým na alkohole je postupný proces, ktorý prebieha tým, že sa mení úroveň chemikálií v mozgu. Za zmenou hladiny najmä gama-aminomasl...