Úvodná stránka Viete, že ... Zlozvyky Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 2. časť

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 2. časť

Ľudia na plážiV nasledovnej druhej časti o liečení alkoholizmu, vám priblížime ďalšie 3 kroky, ktoré súvisia s prekonávaním problémov s alkoholom. Skôr než sa pustíte do čítania tohto článku, odporúčame vám prečítať si:

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 1. časť

Ak ste alkoholik, čo podľa definície znamená že nie ste schopný ovládať svoje pitie, je najlepšie pokúsiť sa prestať piť úplne. Avšak ak nie ste pripravený prijať tento krok, alebo ak nemáte problém s nadmerným užívaním alkoholu, ale chcete obmedziť pitie zo zdravotných dôvodov, nasledujúce tipy vám môžu pomôcť.

Liečenie alkoholizmu krok 3: Požiadajte o pomoc a podporu

Či už sa rozhodnete ísť na rehabilitáciu alebo terapiu, prípadne začnete navštevovať klub abstinentov alebo pôjdete na protialkoholické liečenie, základom je podpora. Nesnažte sa ísť sám. Prekonávanie závislosti na alkohole je oveľa jednoduchšie ak máte okolo seba ľudí, o ktorých sa môžete oprieť, a od ktorých sa vám dostane povzbudenia, pomoci a útechy.

Podporu môžete nájsť u členov rodiny, priateľov, zotavujúcich sa alkoholikov, u vašich poskytovateľov zdravotnej starostlivosti alebo u ľudí z náboženskej komunity.

Odborná pomoc pri prekonávaní alkoholizmuĽudia na pláži

Ak sa rozhodnete, že chcete navštíviť odborníka na duševné zdravie, najjednoduchšie bude, ak  navštívite vášho obvodného lekára, ktorý vám poradí a poskytne rady ako máte postupovať, prípadne vás odporučí k psychiatrovi. Prečítajte si aký je prebieh návštevy u lekára a aké otázky sa vás môže opýtať.

Kluby abstinentov

Ak sa snažíte prestať piť, vzájomná podpora v skupine môže byť neoceniteľným zdrojom pomoci a povzbudenia. Kluby abstinentov na Slovensku fungujú už niekoľko rokov a v súčasnosti je ich niečo cez 60.

Liečenie alkoholizmu krok 4: Abstinujte bezpečne

Niektorí ľudia môžu prestať piť aj sami, bez pomoci lekára, zatiaľ čo iní potrebujú lekársky dohľad, aby si odvykali od alkoholu bezpečne a pohodlne. Ktorá z možností vám najviac vyhovuje záleží na tom, koľko a ako dlho ste pili, a tiež aj na ďalších zdravotných problémoch, ktoré vás môžu sprevádzať.

Abstinencia od alkoholu

Ak pijete veľa a často, vaše telo sa stáva fyzicky závislé na alkohole. V prípade, že prestanete piť náhle, vaše telo prechádza tzv. odvykacou kúrou. Abstinenčné príznaky môžu byť mierne, ale aj silnejšie a obvykle zahrňujú:

Abstinencia od alkoholu

Abstinenčné príznaky sa začínajú prejavovať počas niekoľkých hodín po skončení pitia, vrcholia počas prvého alebo druhého dňa a zlepšujú sa v priebehu piatich dňoch. V prípade niektorých alkoholikov abstinencia nie je len nepríjemná, ale môže byť aj životu nebezpečná.

Musím ísť na detoxikáciu?

Ak ste dlhodobý alkoholik, pravdepodobne budete musieť podstúpiť detoxikáciu pod lekárskym dohľadom. Detoxikácia môže byť vykonaná ambulantne alebo v nemocnici alebo v protialkoholickej liečebni. Súčasťou procesu detoxikácie od alkoholu môžu byť predpísané lieky, alebo detoxikačné náplasti, aby sa zabránilo zdravotným komplikáciám a zmiernili sa abstinenčné príznaky.

Liečenie alkoholizmu krok 5: Nájdite nový zmysel života

Napriek tomu, že odvykanie je dôležitým prvým  krokom, je to len začiatok prekonávania alkoholizmu. Niekoľko týždňov alebo dokonca mesiacov rehabilitácie alebo odbornej liečby vás môže dostať na cestu zotavenia, ale aby ste ostali dlhodobo bez alkoholu potrebujete si vybudovať nový zmysluplný život, kde pitie už nemá miesto.

5 krokov k triezvemu životnému štýlu:

1. Dbajte o seba. Základná starostlivosť o seba samého je základom k vyliečeniu od alkoholu. Ak chcete zabrániť kolísaniu nálady a chuti bojovať, sústreďte sa na správnu výživu a dostatok spánku. Cvičenie je tiež kľúčom: uvoľňuje endorfíny a zmierňuje stres.

2. Vybudujte si podpornú sieť. Obklopte sa pozitívnymi ľuďmi, s ktorými sa budete cítiť dobre. Čím viac investujete do druhých ľudí a vášho okolia, tým viac môžete stratiť – to vám pomôže zostať motivovaný a na správnej ceste v boji proti alkoholu.

3. Rozvíjajte nové aktivity a záujmy. Nájdite si nové koníčky, dobrovoľnícku činnosť alebo prácu, ktorá bude mať pre vás zmysel. Ak robíte veci, ktoré vás uspokojujú, budete mať zo seba lepší pocit a pitie prestane biť pre vás príťažlivou výzvou.

4. Neprestávajte v liečbe. Vaša šanca ostať triezvy sa zlepší ak budete navštevovať skupiny ako je napr. Klub abstinentov.

5. Zbavte sa stresu zdravým spôsobom. Nadmerné užívanie alkoholu je často mylným pokusom zvládnuť stres. Existuje niekoľko zdravších spôsobov ako udržať váš stres na uzde, vrátanie cvičenia, meditácie a nácviku jednoduchých dychových cvičení.

Zdroj: Alcohol Addiction Treatment and Self-Help Autor: Tatiana Šúryová

Share/Save/Bookmark
 

Ako prekonať opicu

Ako prekonať opicu

Každý, kto počas večierku alebo celej noci pil príliš veľa, iste zažil nepríjemnú odvrátenú stranu alkoholu – obávanú opicu.  

Hrozné pocity na druhý deň „ráno po“ sa môžu pohybovať v rôznej sile a intenzite, a líšia sa od človeka k človeku. Obvykle však zahŕňajú búšiacu bolesť v hlav...

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 3. časť

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 3. časť

Túžba po alkohole pretrváva u každého človeka rôzne dlhú dobu, ale najdôležitejšie je, že začína a končí. Obdobie, kedy je človek sužovaný túžbou po alkohole je možné skrátiť tým, že niečo podnikne a vďaka tomu príde na nové myšlienky.

Skôr ako sa pustíte do čítania tohto článku, odporúčame vám prečítať si...

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 2. časť

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 2. časť

V nasledovnej druhej časti o liečení alkoholizmu, vám priblížime ďalšie 3 kroky, ktoré súvisia s prekonávaním problémov s alkoholom. Skôr než sa pustíte do čítania tohto článku, odporúčame vám prečítať si:

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 1. časť

Ak ste alkoholik, čo podľa definície znamená že nie ste sch...

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 1. časť

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 1. časť

Odvykanie od závislosti na alkohole býva väčšinou dlhá a hrboľatá cesta. Niekedy sa to môže zdať nemožným. Ale nie je. Ak ste pripravený prestať piť a ochotný prijať pomoc, môžete sa zotaviť z  alkoholizmu a nadmerného užívania alkoholu bez ohľadu na stupeň závislosti od alkoholu, a bez ohľadu na to, ako s...

Alkohol za volantom

Alkohol za volantom

Bezpečné šoférovanie vozidla vyžaduje nielen dobrý zrak a rozlíšenie zvukov, ale aj krátke reakčné doby. Alkohol, ako látka s tlmivým účinkom, zhoršuje všetky tri vyššie uvedené schopnosti. Schopnosť bezpečne riadiť auto alebo akékoľvek vozidlo môže byť narušená aj veľmi nízkou hladinou alkoholu v krvi. Jedno je jasné, al...

Alkoholizmus - príznaky, diagnóza a starostlivosť

Alkoholizmus - príznaky, diagnóza a starostlivosť

Užívanie alkoholických nápojov v miernom množstve pôsobí relaxačne a v niektorých prípadoch môže mať dokonca priaznivý vplyv na zdravie srdca. Avšak alkohol v nadmernom množstve pôsobí pre ľudský organizmu ako jed a je považovaný za drogu. Alkoholizmus patrí medzi najzávažnejšie a najrozšírenejšie formy závislostí.

Táto z...

Alkoholizmus

Alkoholizmus

Alkoholizmus je chronické progresívne ochorenie, pri ktorom človek túži po alkohole aj napriek opakovaným problémom, ktoré sú spojené s jeho užívaním (ako je napr. strata zamestnania). Stať sa závislým na alkohole je postupný proces, ktorý prebieha tým, že sa mení úroveň chemikálií v mozgu. Za zmenou hladiny najmä gama-aminomasl...