Úvodná stránka Viete, že ... Zlozvyky Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 3. časť

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 3. časť

Ľudia a alkoholTúžba po alkohole pretrváva u každého človeka rôzne dlhú dobu, ale najdôležitejšie je, že začína a končí. Obdobie, kedy je človek sužovaný túžbou po alkohole je možné skrátiť tým, že niečo podnikne a vďaka tomu príde na nové myšlienky.

Skôr ako sa pustíte do čítania tohto článku, odporúčame vám prečítať si:
Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 1. časť
Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 2. časť

Liečenie alkoholizmu krok 6: Plán pre náhlu pohromu a túžbu po alkohole

Túžba po alkohole môže byť intenzívna, najmä v prvých šiestich mesiacoch po skončení pitia alkoholu. Správna liečba by vás mala pripraviť na tieto problémy a pomôcť vám rozvíjať zručnosti na zvládanie a riešenie stresových situácií, chute na alkohol, a takisto by vám mala pomôcť pri odolávaní spoločenského tlaku k pitiu.

Ako sa vyhnúť náhlej pohrome?

Doprajte si najlepšiu možnú šancu zostať triezvy minimalizáciou pokušenia a vytváraním stratégií ako zostať silným, keď je to nevyhnutné.

Vyhýbajte sa veciam ktoré spúšťajú vaše nutkanie na pitie. Ak niektorí ľudia, miesta, alebo činnosti vo vás vyvolávajú túžbu po alkohole, snažte sa im vyhýbať. To samozrejme môže znamenať uskutočnenie veľkých zmien vo vašom spoločenskom živote, ako je hľadanie nových vecí a aktivít, ktoré môžete robiť so svojimi starými známymi z baru alebo krčmy, alebo dokonca aj vzdanie sa priateľstva s nimi.

Nacvičujte si ako povedať „NIE“ alkoholu pri spoločenských situáciách. Nezáleží na tom ako sa  snažíte vyhnúť alkoholu, kedykoľvek sa môžete ocitnúť v situácii, keď vám niekto ponúkne alkohol. Pripravte si vopred vašu reakciu, ráznu ale slušnú: „Nie, ďakujem.“. Nedávajte si čas vymýšľať výhovorky, prečo by to pre „tentokrát“ malo byť v pohode.

Ako zvládnuť túžbu po alkohole?

Ak vás trápi chuť na alkohol, skúste nasledovné stratégie:
Porozprávajte sa s niekým, komu dôverujete: vášmu patrónovi, ktorý vás má na starosti, členovi vašej rodiny alebo priateľovi.
Rozptýľte sa, kým vás neprejde nutkanie na alkohole. Vyjdite si na prechádzku, počúvajte hudbu, môžete napríklad poupratovať, choďte si zabehať, alebo riešte rýchle úlohy.
Pripomínajte si dôvody prečo ste prestali piť. Ak máte chuť na alkoholu, vyskytne sa tendencia spomínať na pozitívne zážitky a účinky pitia, a naopak zabúdať na negatívne situácie. Pripomeňte si, že pitie vám nepomôže k tomu, aby ste sa cítili lepšie.
Akceptujte nutkanie a prečkajte, namiesto toho, aby ste sa s ním púšťali do náročného boja. Myslíte na svoju túžbu ako na veľkú oceánovú vlnu, ktorá čoskoro dosiahne svoj vrchol a prevalí sa. Ak prečkáte túžbu, bez toho, aby ste s ňou bojovali, rozoberali a hodnotili ju, uvidíte, že nutkanie na alkohol prejde rýchlejšie než si myslíte.

Liečenie alkoholizmu krok 7: Nevzdávajte toMuž s rukami na tvári

Zmena problémových alkoholických návykov zaberie určitý čas, a to najmä v prípade, ak sa váš spoločenský život točí okolo alkoholu, alebo ak ste sa snažili využiť pitie ako prostriedok na vyrovnanie sa so stresom a potlačenie svojich emócií. Neexistuje žiadna rýchla a jednoduchá náprava. Liečenie alkoholizmu je proces, ktorý často v sebe zahŕňa neúspechy.

Čo robiť, ak skĺznete?

V prvom rade sa zbavte alkoholu a nezdržujte sa v prostredí, kde ste neodolali pokušeniu. Pripomeňte si, že jeden alkoholický nápoj alebo krátky sklz sa nemusí premeniť v relaps (obnovený záchvat). Nedovoľte, aby vás pocity viny alebo hanby dostali späť na zlú dráhu. Zavolajte svojmu tútorovi, poradcovi, alebo priateľovi ihneď o pomoc.

Poučte sa z vášho záchvatu pitia

Nevzdávajte to, ak znovu skĺznete a neodoláte pokušeniu. Záchvat pitia ešte neznamená, že ste kompletne pochybili, alebo že sa vám nikdy nepodarí dosiahnuť váš cieľ. Vyzdravenie nie je beznádejné – v prípade ak ste neodolali záchvatu už mnohokrát.

Z každého alkoholického relapsu sa môžete poučiť a znovu sa vrátiť na správnu cestu tak, aby ste sa mu v budúcnosti úspešne vyhli. Premýšľajte o tejto náhlej túžbe radšej ako o obchádzke na ceste k uzdraveniu, než ako o vykoľajení. Môžete si vybrať vrátiť sa späť na hlavnú cestu a pokračovať v cestovaní v smere správnych zmien.

Zdroj: Alcohol Addiction Treatment and Self-Help Autor: Tatiana Šúryová

Share/Save/Bookmark
 

Ako prekonať opicu

Ako prekonať opicu

Každý, kto počas večierku alebo celej noci pil príliš veľa, iste zažil nepríjemnú odvrátenú stranu alkoholu – obávanú opicu.  

Hrozné pocity na druhý deň „ráno po“ sa môžu pohybovať v rôznej sile a intenzite, a líšia sa od človeka k človeku. Obvykle však zahŕňajú búšiacu bolesť v hlav...

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 3. časť

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 3. časť

Túžba po alkohole pretrváva u každého človeka rôzne dlhú dobu, ale najdôležitejšie je, že začína a končí. Obdobie, kedy je človek sužovaný túžbou po alkohole je možné skrátiť tým, že niečo podnikne a vďaka tomu príde na nové myšlienky.

Skôr ako sa pustíte do čítania tohto článku, odporúčame vám prečítať si...

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 2. časť

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 2. časť

V nasledovnej druhej časti o liečení alkoholizmu, vám priblížime ďalšie 3 kroky, ktoré súvisia s prekonávaním problémov s alkoholom. Skôr než sa pustíte do čítania tohto článku, odporúčame vám prečítať si:

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 1. časť

Ak ste alkoholik, čo podľa definície znamená že nie ste sch...

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 1. časť

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 1. časť

Odvykanie od závislosti na alkohole býva väčšinou dlhá a hrboľatá cesta. Niekedy sa to môže zdať nemožným. Ale nie je. Ak ste pripravený prestať piť a ochotný prijať pomoc, môžete sa zotaviť z  alkoholizmu a nadmerného užívania alkoholu bez ohľadu na stupeň závislosti od alkoholu, a bez ohľadu na to, ako s...

Alkohol za volantom

Alkohol za volantom

Bezpečné šoférovanie vozidla vyžaduje nielen dobrý zrak a rozlíšenie zvukov, ale aj krátke reakčné doby. Alkohol, ako látka s tlmivým účinkom, zhoršuje všetky tri vyššie uvedené schopnosti. Schopnosť bezpečne riadiť auto alebo akékoľvek vozidlo môže byť narušená aj veľmi nízkou hladinou alkoholu v krvi. Jedno je jasné, al...

Alkoholizmus - príznaky, diagnóza a starostlivosť

Alkoholizmus - príznaky, diagnóza a starostlivosť

Užívanie alkoholických nápojov v miernom množstve pôsobí relaxačne a v niektorých prípadoch môže mať dokonca priaznivý vplyv na zdravie srdca. Avšak alkohol v nadmernom množstve pôsobí pre ľudský organizmu ako jed a je považovaný za drogu. Alkoholizmus patrí medzi najzávažnejšie a najrozšírenejšie formy závislostí.

Táto z...

Alkoholizmus

Alkoholizmus

Alkoholizmus je chronické progresívne ochorenie, pri ktorom človek túži po alkohole aj napriek opakovaným problémom, ktoré sú spojené s jeho užívaním (ako je napr. strata zamestnania). Stať sa závislým na alkohole je postupný proces, ktorý prebieha tým, že sa mení úroveň chemikálií v mozgu. Za zmenou hladiny najmä gama-aminomasl...