Úvodná stránka Viete, že ... Zlozvyky Ako prekonať opicu

Ako prekonať opicu

Prekonávanie opiceKaždý, kto počas večierku alebo celej noci pil príliš veľa, iste zažil nepríjemnú odvrátenú stranu alkoholu – obávanú opicu. 

Hrozné pocity na druhý deň „ráno po“ sa môžu pohybovať v rôznej sile a intenzite, a líšia sa od človeka k človeku. Obvykle však zahŕňajú búšiacu bolesť v hlave, nevoľnosť, závraty, dehydratáciu, miernu hnačku, únavu a slabosť.

Takže, čo spôsobuje opicu?

Hlavnou príčinou je etylalkohol – alkohol vo vašom nápoji. Je to toxická chemická látka, ktorá funguje v tele ako diuretikum (to znamená, že častejšie chodíte močiť, a výsledkom býva dehydratácia). Toto je jedna z hlavných príčin bolesti hlavy, sucha v ústach, závratov a nevoľnosti. Vaša opica sa zmierňuje postupne, ako tela premieňa etanol na menej toxickú chemikáliu.

Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje opicu je druh alkoholického nápoja, ktorý ste počas noci pili. Tmavé nápoje (napr. whisky) obsahujú látky, ktoré majú tendenciu zhoršiť vašu opicu. Rovnako pôsobí aj miešanie nápojov počas noci.

Aké opatrenia prijať, aby ste predišli opici?

    Pokúste sa nepiť na prázdny žalúdok. Zjedzte niečo, najlepšie sacharidy, predtým ako začnete piť. Jedlo pomáha spomaliť vstrebávanie alkoholu organizmom.  
    Vyhnite sa pitiu na „kolá“ (tj. každý z partie objedná aspoň jeden drink pre každého parťáka), pretože zhoršujú kontrolu nad tým, koľko veľa alkoholu vypijete.  
    Pite veľa vody alebo iné nealko pomedzi alkoholické nápoje.  
    Vášmu telu zaberie určitý čas, kým začne spracúvať alkohol. Zvážte prestať piť pred koncom večera, aby mohol tento proces začať.  
    Zaručenou radou bude rozhodne abstinencia alebo pitie iba malého množstva nápojov s nízkou koncentráciou alkoholu.

Ako sa zbaviť opice?

Ak sa vám aj napriek vášmu úsiliu podarí skončiť s opicou vyskúšajte nasledovné: 
    Pite toľko vody, koľko vládzete, a pre prípad, že sa v noci prebudíte a bude sa chcieť napiť zásobte sa pohárom resp. fľašou vody ku vašej posteli. Pokračujte v pití vody aj na druhý deň a neváhajte si do nej pridať šťavu z citróna. Prípadne si doprajte osviežujúci džús, ktorý vám dodá vitamínovú podporu.  
    Vyhýbajte sa káve. Kofeín len ďalej prehlbuje dehydratáciu organizmu. Rovnako zle poslúži aj čierny čaj.  
    Zjedzte niečo – môžete vyskúšať  slaný hovädzí vývar, ktorý telu dodá veľa minerálov. Niekomu pomôže ak zje niečo kyslejšie ako uhorky, prípadne zavináč, alebo sa napije šťavy z kyslej kapusty
    Na upokojenie pečene a žlčníka si doprajte mätový, žihľavový alebo harmančekový čaj. Med rozpustený v čaji, môže pomôcť doplniť stratu krvného cukru. 
    Vyhnite sa ďalšiemu prísunu alkoholu tzv. vyprošťovák, utlmí príznaky aktuálnej opice, ale vyčerpáva organizmus a iba predlžuje problém.  
    Ak zvládnete, vyjdite si na prechádzku, kde sa budete môcť nadýchať čerstvého vzduchu.  
    Doprajte si dostatok odpočinku a relaxácie, dajte si pauzu od alkoholu, a keď sa nabudúce rozhodnete piť, spomeňte si na tipy ako predchádzať opici a ďalšiemu  bolestnému „ránu po“.

Zdroj: Dealing with hangover  Autor: Tatiana Šúryová

Share/Save/Bookmark
 

Komentárov 

 
0 # komentvilko 2012-12-26 09:38
Paradne rady fakt
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
-1 # 2kc na opicuTiger 2015-04-13 17:01
Na opicu jednoznačne odporúčam užiť tablety 2KC na opicu a ráno budeš v pohode... Viac info pozri www.2kc.sk
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Ako prekonať opicu

Ako prekonať opicu

Každý, kto počas večierku alebo celej noci pil príliš veľa, iste zažil nepríjemnú odvrátenú stranu alkoholu – obávanú opicu.  

Hrozné pocity na druhý deň „ráno po“ sa môžu pohybovať v rôznej sile a intenzite, a líšia sa od človeka k človeku. Obvykle však zahŕňajú búšiacu bolesť v hlav...

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 3. časť

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 3. časť

Túžba po alkohole pretrváva u každého človeka rôzne dlhú dobu, ale najdôležitejšie je, že začína a končí. Obdobie, kedy je človek sužovaný túžbou po alkohole je možné skrátiť tým, že niečo podnikne a vďaka tomu príde na nové myšlienky.

Skôr ako sa pustíte do čítania tohto článku, odporúčame vám prečítať si...

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 2. časť

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 2. časť

V nasledovnej druhej časti o liečení alkoholizmu, vám priblížime ďalšie 3 kroky, ktoré súvisia s prekonávaním problémov s alkoholom. Skôr než sa pustíte do čítania tohto článku, odporúčame vám prečítať si:

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 1. časť

Ak ste alkoholik, čo podľa definície znamená že nie ste sch...

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 1. časť

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 1. časť

Odvykanie od závislosti na alkohole býva väčšinou dlhá a hrboľatá cesta. Niekedy sa to môže zdať nemožným. Ale nie je. Ak ste pripravený prestať piť a ochotný prijať pomoc, môžete sa zotaviť z  alkoholizmu a nadmerného užívania alkoholu bez ohľadu na stupeň závislosti od alkoholu, a bez ohľadu na to, ako s...

Alkohol za volantom

Alkohol za volantom

Bezpečné šoférovanie vozidla vyžaduje nielen dobrý zrak a rozlíšenie zvukov, ale aj krátke reakčné doby. Alkohol, ako látka s tlmivým účinkom, zhoršuje všetky tri vyššie uvedené schopnosti. Schopnosť bezpečne riadiť auto alebo akékoľvek vozidlo môže byť narušená aj veľmi nízkou hladinou alkoholu v krvi. Jedno je jasné, al...

Alkoholizmus - príznaky, diagnóza a starostlivosť

Alkoholizmus - príznaky, diagnóza a starostlivosť

Užívanie alkoholických nápojov v miernom množstve pôsobí relaxačne a v niektorých prípadoch môže mať dokonca priaznivý vplyv na zdravie srdca. Avšak alkohol v nadmernom množstve pôsobí pre ľudský organizmu ako jed a je považovaný za drogu. Alkoholizmus patrí medzi najzávažnejšie a najrozšírenejšie formy závislostí.

Táto z...

Alkoholizmus

Alkoholizmus

Alkoholizmus je chronické progresívne ochorenie, pri ktorom človek túži po alkohole aj napriek opakovaným problémom, ktoré sú spojené s jeho užívaním (ako je napr. strata zamestnania). Stať sa závislým na alkohole je postupný proces, ktorý prebieha tým, že sa mení úroveň chemikálií v mozgu. Za zmenou hladiny najmä gama-aminomasl...