Úvodná stránka Viete, že ... Zlozvyky Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 1. časť

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 1. časť

Muž a alkoholOdvykanie od závislosti na alkohole býva väčšinou dlhá a hrboľatá cesta. Niekedy sa to môže zdať nemožným. Ale nie je. Ak ste pripravený prestať piť a ochotný prijať pomoc, môžete sa zotaviť z alkoholizmu a nadmerného užívania alkoholu bez ohľadu na stupeň závislosti od alkoholu, a bez ohľadu na to, ako sa cítite byť bezmocný.

Zotavovanie musí začať priznaním, že máte problém s alkoholom. Nemusíte čakať, kým spadnete až na úplné dno, zmenu môžete uskutočniť kedykoľvek predtým. V našej trojdielnej sérii článkov o liečení alkoholizmu vám priblížime 7 krokov, ktoré môžete urobiť, aby ste prestali piť a dosiahli ste trvalého uzdravenia.

Liečenie alkoholizmu krok 1: Záväzok prestať piť

Väčšina ľudí, ktorí majú problém s alkoholom sa nerozhodne urobiť veľkú zmenu v konzumácii alkoholu zo dňa na deň. Prekonávanie problému býva obvykle dlhodobým procesom. V ranných fázach zmien je odmietanie obrovskou prekážkou. Dokonca aj po priznaní že máte problémy s pitím, môžete nachádzať výhovorky a priebeh liečenia sa bude spomaľovať. Ak nie ste pripravený na zmenu alebo bojujete s rozhodnutím, môže vám pomôcť zamyslieť sa nad kladmi a zápormi každej možnosti.

Porovnanie výhod a nevýhod

Vytvorte si tabuľku ako vidíte nižšie, kde si zvážite výhody a nevýhody pitia a výhody a nevýhody odvykania. Každý zoznam môže byť tak dlhý, ako si ho spravíte. Prevážia klady nad zápormi? Ak áno ste na dobrej ceste prestať piť.

Výhody a nevýhody pitia a odvykania

Liečenie alkoholizmu krok 2: Stanovte si vaše ciele a pripravte sa na zmeny

Ak ste sa rozhodli pre zmenu, ďalším krokom je stanovenie jasných cieľov. Čím sú konkrétnejšierealistickejšie, tým lepšie.Príklady

Kedy chcete prestať piť alebo obmedziť konzumáciu alkoholu? Zajtra? Za týždeň? Budúci mesiac? Do pol roka? Ak sa snažíte prestať piť, určite si konkrétny dátum ukončenia.

Chcete prestať piť úplne alebo len obmedziť pitie alkoholu? Ak je vašim cieľom zníženie pitia, rozhodnite sa ktoré dni budete piť alkohol a koľko nápojov si dáte v priebehu jedného dňa. Stanovte si aspoň 2 dni v týždni, kedy nebudete piť vôbec.

Ak začnete, možno budete chcieť:

    Zbaviť sa pokušenia. Odstráňte z domu prípadne aj z práce všetok alkohol a veci, ktoré vám pripomínajú pitie.  
    Oznámiť svoj cieľ. Povedzte svojim priateľom, členom rodiny alebo spolupracovníkom, že sa snažíte prestať piť. Ak oni pijú poproste ich o podporu pri prekonávaní závislosti, tým že nebudú piť pred vami.  
    Predčiť svoje ciele. Vyjasnite si, že pitie nebude u vás doma povolené, a že sa nebudete môcť zúčastňovať udalostí, kde sa servíruje alkohol. 
    Vyvarovať sa zlým vplyvom. Vzdiaľte sa od ľudí, ktorí vašu snahu prestať piť nepodporujú. Toto môže znamenať aj vzdanie sa niektorých priateľov. 
    Poučiť sa z minulosti. Premýšľajte o predchádzajúcich pokusoch, kedy ste sa snažili prestať piť. Čo fungovalo? Čo nie? Čo môžete urobiť inak, aby ste sa vyhli nástrahám?

Zdroj: Alcohol Addiction Treatment and Self-Help  Autor: Tatiana Šúryová

Share/Save/Bookmark
 

Ako prekonať opicu

Ako prekonať opicu

Každý, kto počas večierku alebo celej noci pil príliš veľa, iste zažil nepríjemnú odvrátenú stranu alkoholu – obávanú opicu.  

Hrozné pocity na druhý deň „ráno po“ sa môžu pohybovať v rôznej sile a intenzite, a líšia sa od človeka k človeku. Obvykle však zahŕňajú búšiacu bolesť v hlav...

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 3. časť

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 3. časť

Túžba po alkohole pretrváva u každého človeka rôzne dlhú dobu, ale najdôležitejšie je, že začína a končí. Obdobie, kedy je človek sužovaný túžbou po alkohole je možné skrátiť tým, že niečo podnikne a vďaka tomu príde na nové myšlienky.

Skôr ako sa pustíte do čítania tohto článku, odporúčame vám prečítať si...

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 2. časť

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 2. časť

V nasledovnej druhej časti o liečení alkoholizmu, vám priblížime ďalšie 3 kroky, ktoré súvisia s prekonávaním problémov s alkoholom. Skôr než sa pustíte do čítania tohto článku, odporúčame vám prečítať si:

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 1. časť

Ak ste alkoholik, čo podľa definície znamená že nie ste sch...

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 1. časť

Liečenie alkoholizmu, alebo ako prestať piť 1. časť

Odvykanie od závislosti na alkohole býva väčšinou dlhá a hrboľatá cesta. Niekedy sa to môže zdať nemožným. Ale nie je. Ak ste pripravený prestať piť a ochotný prijať pomoc, môžete sa zotaviť z  alkoholizmu a nadmerného užívania alkoholu bez ohľadu na stupeň závislosti od alkoholu, a bez ohľadu na to, ako s...

Alkohol za volantom

Alkohol za volantom

Bezpečné šoférovanie vozidla vyžaduje nielen dobrý zrak a rozlíšenie zvukov, ale aj krátke reakčné doby. Alkohol, ako látka s tlmivým účinkom, zhoršuje všetky tri vyššie uvedené schopnosti. Schopnosť bezpečne riadiť auto alebo akékoľvek vozidlo môže byť narušená aj veľmi nízkou hladinou alkoholu v krvi. Jedno je jasné, al...

Alkoholizmus - príznaky, diagnóza a starostlivosť

Alkoholizmus - príznaky, diagnóza a starostlivosť

Užívanie alkoholických nápojov v miernom množstve pôsobí relaxačne a v niektorých prípadoch môže mať dokonca priaznivý vplyv na zdravie srdca. Avšak alkohol v nadmernom množstve pôsobí pre ľudský organizmu ako jed a je považovaný za drogu. Alkoholizmus patrí medzi najzávažnejšie a najrozšírenejšie formy závislostí.

Táto z...

Alkoholizmus

Alkoholizmus

Alkoholizmus je chronické progresívne ochorenie, pri ktorom človek túži po alkohole aj napriek opakovaným problémom, ktoré sú spojené s jeho užívaním (ako je napr. strata zamestnania). Stať sa závislým na alkohole je postupný proces, ktorý prebieha tým, že sa mení úroveň chemikálií v mozgu. Za zmenou hladiny najmä gama-aminomasl...